Yatırım yapmaya başla!

Enerji Bakanı TürkAkım’ın Kara İnşaatının Yıl Sonuna Kadar Biteceğini Söyledi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Rusya ziyaretinde ele alınan konulardan bahsederek, deniz inşaatı biten TürkAkım projesinin kara inşaatının da yıl sonuna kadar tamamlanacağını bildirdi.
Enerji Bakanı TürkAkım’ın Kara İnşaatının Yıl Sonuna Kadar Biteceğini Söyledi

10. Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı’nın açılışına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, enerji alanında yapılacak projelerden bahsederek, verimliliği artırma adına birçok çalışma yaptıklarını söyledi. Bakan Dönmez, TürkAkım hattının kara inşaatının, bu yılın sonuna kadar bitmiş olacağını ve artık doğal gazı bu kanal üzerinden alabileceğimizi anlattı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, yapılacak çalışmalardan sonra faturaların düşeceğini aktardı.

Konutlarda ısı yalıtımının standartlara uygun hale getirilmesinin ardından, faturalarda %40 oranında tasarruf sağlanacağını belirten Dönmez, çok düşük bütçelerle ısı yalıtımının yapılabileceğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı reform paketi kapsamında belirtilen Enerji Girişim Sermaye Fonu’nun görüşmeleri için sektör temsilcilerinin birçok kez bir araya geldiğini anlattı. Yapılan çalışmalar neticesinde finansman sıkıntısı çeken projelere finansman sağlanacağını müjdeledi.

TürkAkım projesinin kara terminal inşaatının %80’inin tamamlandığını söyledi.

Rusya ile çok yönlü ilişkilerimiz olduğunu ifade eden Dönmez, TürkAkım projesinin de deniz kısmı inşaatının tamamlandığını, kara inşaatının ise bu yıl sonunda bitmiş olacağını açıkladı. Bu sayede batı hattından alınan doğal gazın TürkAkım üzerinden alınabileceğini ekledi.

Şimdiye kadar Rusya’nın Türkiye’nin tedarik sorununa büyük katkı sağladığını belirterek Rusya ziyaretinde ele alınan konulara değindi. İndirim ve miktarlarda esneklik olmak üzere birçok konunun ele alındığını, Gazprom yetkililerinin bunun gaz ithal eden özel sektör ve BOTAŞ ile bir araya gelerek sonuçlandırması gerektiğini ifade etti.

Türkiye’nin sıvılaştırılmış gaz terminalleri sayesinde dünyanın her yerinden LNG getirdiğini aktardı.

Diyarbakır ve Siirt’te 3 petrol keşfi yapıldığını hatırlatan Bakan Dönmez, bunlardan günlük 650 bin üretim sağlandığı bilgisini verdi. Ülkemizde ilk kez hidrolik çatlatmayla petrol üretimi gerçekleştiğini, bu yöntem ile bu yıl 4 kuyu daha açmayı planladıklarını söyledi. Bunlardan bir tanesinin Trakya’da, diğerlerinin ise Güneydoğu Anadolu bölgesinde olacağını belirtti.

Hidrolik çatlatmanın Amerika’nın geliştirdiği bir teknoloji olduğunu söyleyen Dönmez, onların bu teknik sayesinde üretimi katladıklarını ve gazı ihraç eder bir duruma geldiklerini anlattı. Bizim de kullanmaya başlayarak üretimi artıracağımızı, klasik yöntemle sonuç alamadığımız yerlerde çatlatma usulünü kullanacağımızı belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum