Yatırım yapmaya başla!

TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı Kıyıköy Terminali’nin %90’ı Tamamlandı

Rus gazını Türkiye’ye getirecek olan TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı, Kıyıköy alım terminali inşaatının yüzde 90’ının tamamlandığı açıklandı.
TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı Kıyıköy Terminali’nin %90’ı Tamamlandı

Türkiye’nin enerji merkezi olma yolunda çok önemli bir çalışma olan TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı’nın Kıyıköy terminali inşaatının %90’ı tamamlandı. Rus gazını ülkemize ulaştıracak boru hattının, 2019’un sonuna kadar tamamlanacağı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından duyurulmuştu.

TürkAkım boru hattının Aralık 2019 tarihine faaliyet geçirilmesi hedefleniyor.

TürkAkım Aralık'ta Faaliyete GeçecekTürkiye’nin enerji güvenliğine katkı sağlaması açısından önemli bir proje olan TürkAkım hattının büyük kısmının tamamlanmasıyla, kritik eşiğin geçildiği belirtildi. Söz konusu hattan yılda 31,5 milyar metreküp gaz iletilecek. Teknik bakımdan dünyanın en gelişmiş doğal gaz projelerinden biri olan TürkAkım, enerji alanındaki konumu itibarıyla da stratejik bir öneme sahip olacak.

İki hat şeklinde yapılan ağın, birincisinden 15,75 milyar metreküp doğal gaz taşınacak.

TürkAkım 2 Hat Şeklinde YapıldıKara hattı Lüleburgaz yakınlarında gaz dağıtım hattına bağlanarak, yurt içine dağıtımı sağlanacak. Birinci hat BOTAŞ tarafından, ikincisi ise BOTAŞ ve Gazprom ortak girişimi olan TürkAkım Gaz Taşıma AŞ tarafından yürütülüyor.

Gazprom ve TürkAkım yönetim kurulu başkanları, Kıyıköy alım terminalindeki inşaat çalışmalarının %90’ının tamamlandığını söyledi. Gelinen aşama itibarıyla zorlu sürecin geride kaldığını, Aralık ayında faaliyete geçeceğine dair güvenlerinin tam olduğunu aktardı.

TürkAkım İletişim Müdür Yardımcısı ve Proje Sözcüsü Aslı Esen, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

TürkAkım ÇalışmalarıDeniz altında her iki hat için toplamda 860 kilometre yol döşeneceğini söyleyen Esen, kendilerinin proje şirketi olarak alım terminalini ve deniz kesimiyle bağlantısı olan 3,5 kilometrelik kısmı yaptıklarını anlattı.

Terminale kadar olan kısmın yeniden yeşillendirilmesi çalışmalarının da bitirildiğini aktaran Esen, kullanılan toprak örtüsünün eski haline getirilmesi için Orman Genel Müdürlüğü’nün ağaçlandırma çalışmaları yapacağını dile getirdi.

Kıyıköy Alım Terminali İnşaat Müdürü Erol Yazıcı ise bitirilmesi için belirlenen takvimden bir sapma beklemediklerini söyledi.

Takvimde Sapma BeklenmiyorBoru hattının işletim basıncının 283 bar olmasına rağmen 428 bara kadar test yaptıklarını söyleyen Yazıcı, test aşamasında; tek tek tüm vanaların, kabloların ve boruların kontrol edildiğini söyledi. Denizaltındaki tüm boruların test aşamalarının tamamlandığını, hidrolik testlerden sonra sırada nitrojen ve helyum gazlarıyla yapılan testlerin olduğunu aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum