Yatırım yapmaya başla!

TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı’nın Açılış Töreni 8 Ocak 2020’de Yapılacak

TürkAkım doğal gaz boru hattının açılış töreni Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in katılımıyla, 8 Ocak 2020 tarihinde İstanbul’da yapılacak.
TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı’nın Açılış Töreni 8 Ocak 2020’de Yapılacak

Rusya’dan hem Türkiye’ye hem de Avrupa’ya doğal gaz taşıyacak olan TürkAkım doğal gaz boru hattının açılacağı tarihi belli oldu. TürkAkım Sözcüsü Aslı Esen geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada boru hattının deniz ve Rusya kıyısındaki tesislerinin tamamlandığını, yıl sonunda gaz akışının başlayacağını söylemişti.

Aslı Esen projenin 10 Ekim 2016 tarihinde imzalanmasının ardından çok hızlı bir şekilde ilerlediğini ifade ederken, açılış tarihinin 8 Ocak 2020 olarak planlandığı aktarıldı.

Türkakım’ın açılış töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılımıyla yapılacak.

Türkakım Son DurumProjenin açılış törenine bir aydan daha az bir zaman kala TürkAkım Sözcüsü Aslı Esen son durumu hakkında bilgilendirme yaptı. Kıyıköy alım terminalinin %99’unun tamamlandığını, 935 kilometrelik denizaltı hatlarının 2018 yılının Kasım ayında bittiğini ve Anapa kara çıkış tesisinin de tamamlandığını söyledi.

Bu üç bölümün birbiriyle bağlandığını belirten Esen, projenin 2016 yılının 10 Ekim’inde imzalandığını ve o tarihten sonra çok hızlı bir ilerleme kaydettiğini anlattı. Teknolojik olarak oldukça zor bir proje olmasına rağmen kısa zaman dilimi içerisinde bitirildiğini sözlerine ekledi. 1870 km uzunluğundaki deniz hatlarının 2200 metre derinliğe kadar döşendiğini ve TürkAkım’ın şimdiye kadar denizlerde yapılmış en büyük proje olduğuna dikkat çekti.

En zor kısmının ise Karadeniz’in Rusya kıyısına yaklaşan bölümde, 30 metre derinlikten sonra birden 1500 metre derinliğe geçilen yer olduğunu anlattı. 6000 kişinin çalıştığı projede 153.000 adet, 12,2 metre uzunluğunda boru kullanıldığını ve iki hattın toplam kapasitesinin 31,5 milyar metreküp gaz depolayacak büyüklükte olduğunu açıkladı.

Rusya’dan ülkemize gelecek doğal gaz sayesinde 15 milyon hanenin yıllık gaz ihtiyacının karşılanacağını dile getirdi. Kıyıköy alım terminalinin inşaat çalışmaları yapılırken, ağaçların zarar görmemesi için gerekli çalışmaların da yürütüldüğünü ifade eden Esen, meydana gelen kaybın telafisinin yapılmaya başlandığını söyledi.

Projenin yapım aşamasında 23 bin 562 ağacın zarar gördüğünü, ancak 119 hektarlık alanda yeniden ağaçlandırma yapıldığını açıkladı. TürkAkım’ın İstanbul’da yapılan açılış töreni için Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin 8 Ocak’ta ülkemize gelecek. Açılış Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılım sağladığı törenle yapılacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum