Yatırım yapmaya başla!

TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı 2019 Yılında Tamamlanacak

TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı Proje Sözcüsü Aslı Esen, 2019 yılına işaret etti ve gelecek yılın sonunda doğal gaz akışının başlayacağını dile getirdi. İşte detaylar;
TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı 2019 Yılında Tamamlanacak

TürkAkım Proje Sözcüsü Aslı Esen, projenin detayları hakkında bilgi verdi ve 2019 yılı içinde tamamlanacağını dile getirdi. Doğal gaz akışının ise planlandığı gibi 2019 yılının sonunda başlayacağını söyledi. Kıyıköy’deki alım terminali inşaatının devam ettiğini belirten Esen, Rusya’nın Anapa kentinde bulunan ve proje için inşa edilen Russkaya Kompresör İstasyonu ve TürkAkım Kara Çıkışı Tesisi‘nde soruları yanıtladı.

Esen, Rus gazını, Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak hattın inşaatının bitmesine yaklaşık 1 yıl kaldığını ifade etti.

İnşaatın Bitmesine 1 Yıl KaldıSözcü Aslı Esen, planlanan takvime uygun ilerlendiğine işaret ederken, Rusya kıyısındaki tesislerin inşaatını tamamladıklarını söyledi. Deniz kesiminde de iki boru hattında yüzde 95 eşiğinin aşıldığını belirtti. Türkiye’de Kıyıköy’deki alım terminalinin yapımına devam edildiğini söyleyen Esen, 2019 yılında tamamlanacağını dile getirdi.

Russkaya Kompresör İstasyonu Tesis Müdürü Anatoly Koltakov ise kompresör istasyonunun başlıca işlevinin, doğal gazın Karadeniz boyunca 930 kilometre gidebilmesine imkan verecek basıncı sağlamak olduğuna dikkat çekti. İstasyonun yılda 31,5 milyar metreküp doğal gazı Türkiye’ye aktarmak amacıyla TürkAkım projesi için özel olarak inşa edildiğini de belirtti.

Koltakov, istasyonun her biri 32 megavat kapasitede 7 üniteden oluştuğunu ve 285 bar basıncı sağlayacağını söyledi.

285 Bar Basınç SağlanacakDoğal gazın uzun bir yol kat edebilmesi için gerekli 285 bar basıncı sağlayacak istasyonun, Türkiye’ye ne kadar doğal gaz aktarıldığını kaydedecek olan ölçüm istasyonunun da Rus kıyısında inşa edilen Russkaya Kompresör İstasyonu’nda  olacağını belirtti. Koltakov, “Türkiye’ye rahatlıkla, güvenle gaz gönderebileceğimiz altyapı ve tesislere sahip olduğumuza ikna olduğunuza inanıyorum,” ifadesini kullandı.

Koltakov istasyonun, Gazprom’un Rusya’yı baştan başa kat eden 172 bin kilometre doğal gaz boru hattı ve 254 kompresör istasyonunundan oluştuğunu söyledi.

254 Kompresör İstasyonu BulunacakDev şebekenin önemli bir parçası olan Russkaya Kompresör İstasyonu, Sibirya’dan binlerce kilometre yol katederek gelecek gazı TürkAkım hakkı üzerinden Türkiye’ye ulaştıracağı biliniyor. İki hattan oluşan TürkAkım’ın üçüncü ve dördünc hatlarının yapımının gündeme gelmesi durumunda yeni bir kompresör istasyonun daha inşa edilebileceği öngörülüyor.

TürkAkım Kara Çıkışı Tesisi Yöneticisi Anton Barişev ise Russkaya Kompresör İstasyonu’ndan tesise gönderilen gazın buradan boru hattı ile Karadeniz’e sevk edileceğini söyledi. Tesiste Russkaya’dan gelen gazın içerik, hacim, sıcak ve basınç değerlerinin izleneceğini belirtti.

Barışev, TürkAkım Kara Çıkışı Tesisi’nin  tamamlanmasıyla TürkAkım’ın Rusya kıyısındaki inşaatının bitmiş olacağını söyledi.

TürkAkım Kara Çıkışı Tesisi 1 Yıla BitecekAynı zamanda TürkAkım’ın deniz altı kesiminin yıllık denetim ve bakımını sağlayacak robotlar da boru hattına buradaki özel düzenekten gireceğini açıkladı. TürkAkım Kara Çıkışı Tesisi, kompresör istasyonuna 3,5 kilometre mesafede yer alıyor ve tesisten sonra 2,5 kilometre daha ilerleyen boru hattı kıyıya ulaşıp Karadeniz’deki yolculuğuna başlıyor. Anapa’dan Kıyıköy’e ulaşmasının 52 saat sürmesi planlanıyor.

Doğal gaz akışının izleneceği kumanda odasının, TürkAkım proje şirketinin Hollanda’nın Amsterdam kentindeki genel merkezinde yer alacağı biliniyor. Alınan bilgilere göre; proje en az 50 yıl boyunca faaliyet gösterebilecek şekilde tasarlanmış durumda.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum