Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk Yatırımcıların 128 Ülkede 54,1 Milyar Dolarlık Yatırımı Var

Bakanlık tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’de gerçek ve tüzel kişilerin 128 ülkede yatırımı bulunuyor. Sektörel dağılım nasıl? İşte detaylar;
Türk Yatırımcıların 128 Ülkede 54,1 Milyar Dolarlık Yatırımı Var
Yorum

Ticaret Bakanlığı Yurt Dışı Yatırım Anketi adıyla hazırladığı raporunda Türkiye’de yerleşik gerçek ve tüzel kişilerin ülkeler üzerindeki yatırımlarını paylaştı. Verilere göre yerleşik ve tüzel kişilerin yurt dışında 2 bin 33 yatırımı, 50,8 milyar dolar sermaye pozisyonu bulunuyor.

Net yatırım pozisyonlarına göre yurt dışı yatırımların toplam tutarı 54,1 milyar dolar seviyesinde.

En Fazla Yatırım Avrupa Birliği Ülkelerinde

Toplam 2 bin 33 yatırımın 750’si Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde, 465’inin “Diğer Avrupa Ülkeleri” olarak sınıflandırılan Birleşik Krallık, Rusya, Balkanlar, EFTA (Avrupa Serbest Ticaret Birliği) üyeleri ve Doğru Avrupa bölgesinde bulunduğu paylaşıldı.

Asya ülkelerinde 229, Yakın ve Orta Doğu ülkelerinde 222, Kuzey Amerika’da 183, Kuzey Afrika’da 77, diğer Afrika ülkelerinde 57, Okyanusya ve Kutup Bölgesi’nde 24, Orta Amerika ve Karayipler Bölgesi’nde 18, Güney Amerika’da 11 yatırım bulunuyor.

Türkiye’de yerleşik ve tüzel kişilerin AB’deki sermaye pozisyonu 31,2 milyar dolar düzeyinde.

Hollanda İlk Sırada

2022’nin sonu itibarıyla Türk yatırımı toplamda 128 ülkeye ulaştı. Ülkeler arasında ilk sırada 189 yatırım ve 21 milyar 238 milyon 600 bin 364 dolarlık sermaye pozisyonuyla Hollanda konumlandı. Bunu 86 yatırım ve 4 milyar 450 milyon dolar sermayeyle Birleşik Krallık takip etti.

ABD’de 2 milyar 683 milyon dolar ile 177 yatırım bulunuyor.

En Çok Yatırım Finans ve Sigorta Alanında

Türkiye’de yerleşik ve tüzel kişiler yüzde 70,2’lik payla en çok finans ve sigorta faaliyetlerine yatırım yaptı. Bu faaliyetlerin en büyük bölümünü holding şirketlerinin faaliyetleri oluşturdu.

Finans ve sigorta faaliyetlerini yüzde 6,4 ile madencilik ve taş ocakçılığı, yüzde 4,4 ile toptan ve perakende ticaret, yüzde 3,6 ile ana metal sanayisi, yüzde 2,4 ile gıda, içecek ve tütün ürünleri imalatı, yüzde 1,7 ile tekstil ve giyim sanayisi, yüzde 1,5 ile ulaştırma ve depolama, yüzde 1,4 ile bilgi ve iletişim takip etti. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu