Yatırım yapmaya başla!

Türk Yapımı Mobil Oyunlar Dünya Genelindeki Başarısı ile Fark Yaratıyor

Yapılan araştırmalar Türk mobil oyun geliştiricilerin dünya ortalamasına göre yüksek kazanç elde ettiğini gösteriyor.
Türk Yapımı Mobil Oyunlar Dünya Genelindeki Başarısı ile Fark Yaratıyor

Günümüzde akıllı telefonlar artık hemen herkes tarafından kullanılan iletişim araçları haline geldi. Bu cihazlar iletişim ile sınırlı kalmamakla beraber eğlence amaçlı olarak da yaygın bir şekilde kullanılıyor. Video oyun sektörü son yıllarda yapılan yatırımlar ile beraber büyük bir endüstri haline geldi. Akıllı telefonlarda yaşanan gelişim mobil oyun pazarının da hızla büyümesine zemin hazırlıyor.

Play Store ve App Store’da farklı zevklere hitap eden çok sayıda oyun yer alıyor. Ülkemizde de bu amaca hizmet eden çok sayıda mobil oyun bulunuyor. Sektörün büyümesi ile beraber ülkemizdeki mobil oyun sektörünün de kazancı her geçen gün daha da artıyor. Son rakamlar Türkiye’deki mobil oyun pazarı yıllık 1 milyar dolara varan gelir elde etmeye başladı. Bu rakamın küresel pazar ortalamasının çok üstünde olduğuna dikkat çekiliyor.

Türk Mobil Oyunlara İlgi Büyük

Türk Mobil Oyunlara İlgi Büyük

IFASTURK tarafından yapılan son araştırma Türk yapımı mobil oyunlara tüm dünyada yüksek ilgi olduğunu gösteriyor. Android mağazası Play Store’dan elde edilen verilerden yola çıkılarak yapılan araştırmada, yerli yapım mobil oyunların ortalama olarak 423 bin kişi tarafından indirildiği görülüyor. Play Store’da şu an için 2500’ü aşkın Türk geliştirici bulunuyor ve elde ettikleri gelir de dünya ortalamasının çok üzerinde.

Araştırmaya göre ülkemizdeki mobil oyun sektörü yıllık 1 milyar doları aşan gelir elde etmeye başladı. Küresel çapta oyun derecelendirme ortalamasına bakıldığında Türk oyunları 3.91 seviyesinde bulunuyor. IFASTURK Kurucusu Mesul Şenel yapılan araştırmayla ilgili açıklamasında ülkemizdeki mobil oyunların sadece yüzde 3’ünün ücretli olarak yayınlandığını söyledi.

Şenel yayınlanan oyunların yüzde 87’sinde reklam gösterimi olduğunu ve bunun da ortalamanın çok üzerinde olduğunu sözlerine ekledi. Söz konusu oyunların yüzde 28’inde ise ödeme sistemi bulunuyor.

Sektör Büyümesini Sürdürecek

Sektör Büyümesini Sürdürecek

IFASTURK kurucusu Mesut Şenel, Türk mobil oyun sektörünün geleceğine dair önemli açıklamalarda bulundu. Ticaret Bakanlığı tarafından oyun ve uygulama girişimlerinin desteklendiğini belirten Şenel, bu sektörün ilerleyen dönemde daha da büyüyeceğini söyledi.

‘Bilgisayar Oyunu – Mobil Uygulama Geliştirme Desteği’ ile sektörde ivmelenme olacağını söyleyen Şenel, “IFASTURK olarak girişimcilerin kendi markalarını oluşturmaları, teşviklerden ve danışmanlık hizmetlerinden faydalanmaları için destek vermeye devam edeceğiz. Oyun sektörünün ülke ekonomisindeki payının artması için daha fazla girişimciye ihtiyaç var.” diye konuştu.

Geçtiğimiz dönemde Türkiye merkezli oyun şirketleri yurt dışından büyük yatırımlar almıştı. Kafa Topu’nun geliştiricisi Masomo ve Peak Games, almış olduğu büyük yatırımlar ile adından söz ettirmişlerdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum