Yatırım yapmaya başla!

Türk Vatandaşlığına Geçişte Sabit Sermaye Tutarı İndirildi

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeye göre; yabancıların Türkiye vatandaşlığına hak kazanma şartlarında bazı değişiklikler yapıldı.
Türk Vatandaşlığına Geçişte Sabit Sermaye Tutarı İndirildi

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan bildiriye göre; 106 sayısı kararla yabancıların Türkiye vatandaşlığına geçişi konusunda bazı düzenlemeler yapıldı. Türkiye vatandaşlığına hak kazanmak için öngörülen sabit sermaye tutarı 2 milyon dolardan 500 bin dolara indirildi.

106 sayılı karar kapsamında, Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in yürürlüğe girdiği bildirildi.

Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin, 20. maddesinin ikinci fıkrasına yer alan “Bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulu” ibaresi kaldırılarak yerine “Cumhurbaşkanı” ibaresi getirildi. Aynı fıkranın (a) bendinde yer alan “2.000.000 Amerikan Doları” ibaresi “500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz yada karşılığı Türk lirası” ve “Ekonomi Bakanlığınca” ibaresi “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca” olarak değiştirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca ifadesi değiştirilerek yerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca getirildi.

Yapılan düzenlemede (ç) bendinde yer alan “3.000.000 Amerikan Doları” ibaresi yerine “500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk lirası”, (d) bendinde yer alan “3.000.000 Amerikan Doları” yerine “500.000 Amerikan Doları veya karşılığında döviz ya da karşılığında Türk lirası” getirilirken, Hazine Müsteşarlığında ifadesi yerine ise Hazine ve Maliye Bakanlığınca olarak değiştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan karar kapsamında, ayrıca geyrimenkul sahibi kişilerin vatandaşlığa geçiş şartları da değiştirildi.

Türkiye’de gayrimenkul sahibi yabancıların vatandaşlığa geçişi için gereken asgari taşınmaz bedeli, 1 milyon dolardan 500 bin dolara indirildi. En az 100 kişiye istihdam sağlama şartı bulunurken, bu rakam 50’ye çekildi. Vatandaşlığa hak kazanmak için Türkiye’deki bankalarda tutulması gereken mevduat miktarı ise 3 milyon dolardan, 500 bin dolara indirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum