Yatırım yapmaya başla!

Türk Vatandaşlığına Geçişte Yapılan Düzenleme ile 100 Milyon Dolarlık Yatırım Geldi

Türk vatandaşlığı hakkı kazanımında gerekli olan 2 milyon dolarlık sabit sermaye tutarının 500 bin dolara indirilmesi düzenlemesinden bu yana 100 milyon dolarlık yabancı yatırımı gerçekleşti.
Türk Vatandaşlığına Geçişte Yapılan Düzenleme ile 100 Milyon Dolarlık Yatırım Geldi

Eylül ayında yapılan bir düzenleme ile Türk vatandaşlığına geçişte kolaylık sağlanması amacıyla bir değişiklik yapılmıştı. Buna göre yabancıların Türk vatandaşlığı hakkı kazanmaları için öngörülen sabit sermaye tutarı 2 milyon dolardan 500 bin dolara indirildi.

Söz konusu düzenleme gayrimenkul sektöründe olumlu karşılanırken, yabancılara konut satışlarında bir sıçrama olması öngörülmüştü. Nitekim beklenen artış oldu ve yılın ilk dokuz ayında yabancılara 24 binden fazla konut satıldı.

Türk vatandaşlığında geçişte yapılan düzenleme ile 250 başvuru ve 100 milyon dolarlık yabancı yatırımı gerçekleşti.

Eylül ayında yapılan düzenlemeden bu yana 100 milyon dolarlık yatırım yapıldığı ve 2019 yılında başvurularda patlama olması beklendiği ifade edildi. Yatırımını veya bankadaki parasını 3 yıl boyunca çekmeyen, bunun yanında satın aldığı gayrimenkulü 3 yıl boyunca satmayacağını taahhüt eden yatırımcılara ömür boyu Türk vatandaşı olma hakkı veriliyor.

Bu düzenleme sayesinde konut sektöründe ciddi boyutta bir canlanma oldu. Öyle ki 2017 yılında yabancılara yapılan konut satışlarından 4,8 milyar dolar elde edilirken, 2018’de 10 milyar doları geçmesi bekleniyor.

VIP Turkish Pass şirketinin Üst Yöneticisi Akın Atalay, söz konusu düzenlemenin olumlu etkilerinden bahsetti.

Yabancıların konut alımındaki artışla birlikte Türkiye’ye gelen yabancıların önemli kısmının yatırımla vatandaşlık hakkından yararlanma istediklerini söyleyen Atalay, en çok Arap ülkeleri, İran ve Türkiye Cumhuriyetlerinden talep geldiğini belirtti. Bu ülkelerin yanında İngilizlerden de çok fazla telefon aldıklarını, Antalya’da yaşayan Almanların ve Rusların da ülkemize aşık olduğunu dile getirdi. Bu uyruklu kişilerin Türkiye’deki sosyal imkanları görünce ev alıp çifte vatandaşlık hakkı kazanmak istediklerini sözlerine ekledi.

Yabancıların en çok talep gösterdiği illerin başında İstanbul, Antalya ve Bursa geliyor.

Türk vatandaşlığına geçiş için sabit sermaye tutarının indirilmesinin ülkemiz için pozitif etkilerini sıralayan Atalay, bu imkandan yararlanmak isteyen yabancıların hiçbir bürokratik engelle de karşılaşmadıklarını dile getirdi. İçişleri Bakanlığı’nın evrakların tam olması ve başvuruların eksiksiz yapılması halinde, 45 gün içerisinde cevap verdiklerini anlattı. Bu kişilerin Türk vatandaşları ile eşit haklara sahip olduğunu, başvuru işlemleri sürecinde hiçbir engelle karşılaşmadan, vergi indirimleri sigorta prim indirimleri, devlet destek ve indirimlerinden de faydalandıklarını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum