Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Vatandaşları Bitcoin’e Akın Ediyor! İşte Veriler

Türkiye'de enflasyon oranlarının düzenli bir şekilde artmasıyla birlikte lider kripto para birimi Bitcoin'e olan talep dikkat çekici bir şekilde yükseliyor. Detaylar haberde;
Türk Vatandaşları Bitcoin’e Akın Ediyor! İşte Veriler
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para sektörü ve buna bağlı olarak kripto para birimlerinin dünya genelindeki benimsenme hızı pek çok zorluk ve engele rağmen artış gösteriyor. Türkiye’de de özellikle son dönemde başta Bitcoin olmak üzere kripto para birimlerine büyük ilgi olduğu görülüyor.

Türk vatandaşları özellikle ülkede giderek artan enflasyon verilerinin ardından son çare olarak Bitcoin’e akın etmiş görünüyor.

Bilindiği üzere ülkemizde tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 78,62 oranında artış gösterirken son olarak yirmi yıl önce görülen en yüksek düzeye ulaşmıştı. Geçen yıl Haziran ayına göre yüzde 78 artan TÜFE’ye ek olarak aylık yüzde 4,95 artış kaydedilmişti.

Türkiye’de Bitcoine Yönelim Hızlandı

Bu yıl gerçekleşen hızlı enflasyon büyümesi ortalama bir Türk vatandaşının günlük hayatını ürkütücü bir şekilde etkilerken, Bitcoin ticaret hacminin yüzde 40 artması, nüfusun önemli bir bölümünün Bitcoin ticaretine yöneldiğini gösteriyor.

Geçen yılki yüzde 44’ün ardından bu yıl dolar karşısında yüzde 21 değer kaybeden Türk lirasının düşük performans göstermeye devam ettiği süreçte ülkede Bitcoin P2P işlem hacminin önemli ölçüde artış göstermesi dikkat çekiyor.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’deki Bitcoin P2P işlem hacmi, özellikle Helsinki merkezli P2P Bitcoin değişim platformu LocalBitcoins’te önemli ölçüde artış gösterdi. Verilere bakıldığında kripto dünyasıyla tanışan pek çok Türk, dijital altın olarak nitelendirilen Bitcoin’e yöneldi.

Bitcoin Ticaret Hacmi Artış Oranları

LocalBitcoins’den alınan verilere göre, 2022’nin birinci ve ikinci çeyreği, Türkiye’deki ticaret hacminde büyük bir artışa sahne oldu. En ciddi artış ise Mart ayında gerçekleşti.

2022 yılının ilk çeyreğinde ülkemizdeki Bitcoin ticaret hacmi 2021’in dördüncü çeyreğine göre yüzde 51’lik artış gösterdi. 2022 yılının ikinci çeyreğindeki ticaret hacmi ise 2022 yılının ilk çeyreğine kıyasla yüzde 40 oranında artış göstermiş durumda.

Ülkemizde hükümet henüz kripto ticareti faaliyetlerine sıcak bakmazken, pek çok vatandaş bu sıkıntılı dönemde çareyi Bitcoin’e sığınmakta bulmuş görünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın