Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk Varlıkları Şubat’ın İlk Haftası Kaybettirirken, Pivot Işığında Haftalık BIST 100

Borsa İstanbul hafta boyunca düzletme başlığındaki hareketleri ile izlenirken pivot noktaları giderek düşen bir grafik işaret etti. Endeksin teknik incelenmesi şöyle;
Türk Varlıkları Şubat’ın İlk Haftası Kaybettirirken, Pivot Işığında Haftalık BIST 100
Yorum

4 Şubat Pazartesi günü haftaya kar satışları başlığında ilk adımı attık. Borsa İstanbul Ocak ayında son 22 yılın en iyi performansını kaydetmesinin ardından, düzeltme olarak okuduğumuz işlemler kar satışları ile gerçekleşti. Olası bir tablo gözlendi fikrimce. Sert yükseliş, katı kar realizasyonları getirdi sonuçta…

Hafta Ocak ayı 50 eşiğinin altında seyreden PMI verisinin 44,2 olarak güncellenmesi ile diğer taraftan faaliyet şartlarındaki zorluğun mesajını vererek başladı. Üretim tarafındaki yavaşlama ve operasyonel faaliyetlerdeki zayıflama aksiyonu, istihdam cephesinde azalma reaksiyonuna yol açtı.

BIST 100 Pivot Point Marjları, Teknik Görünüm ve Yurtiçi Şirket Gelişmeleri

Pivot Marjları Işığında BakışYurt içi şirket gelişmelerinde 1.081 milyar TL net kar ile piyasa beklentisi olan 913 milyon TL’yi aşan Yapı Kredi Bankası, öngörüsüne paralel bir son çeyrek mali tablosu açıklayan TKSB, piyasa öngörüsü 216 milyon TL net kara karşılık 244 milyon TL net kar açıklayan Şişe Cam beklentinin üzerinde kaldı. 

BIST 100 endeksi geçtiğimiz haftanın Cuma gününde (1 Şubat) %1.09 değer kaybedederek, 4 Şubat Pazartesi’sine 102.937 puanlık bir miras bırakmıştı. Endeksin haftalık bazdaki pivot (denge) marjı 103.320 ile 102.550 noktalarında ele aldık. Hafta başından haftanın son işlem gününe dengesini aşağı yönde 1.000 puanlık kayıp ile oluşturan BIST 100, haftayı %0.32 değer kaybı ile (günlük baz) 102.452 puandan kapattı. Bir önceki hafta ile bu haftanın son işlem günlerindeki kapanış seviyeleri ise sırası ile 103.320 ve 102.452 seviyelerinde kaydedildi. 

Negatif Ayrışan Hafta BIST Heyecanı Kırıldı

Negatif Hareketler ve BIST EndeksleriHaftanın ikinci işlem gününde Türk varlıklarındaki dünyadan negatif ayrışma devam etti. Diğer tarafta küresel alım dalgasına kapılan endeks Ocak performansında en büyük desteklerinden birini global piyasaya alış yayan Wall Street endekslerinden bulmuştu. Satışın baskın görüldüğü günlerde S&P 500 endeksi yaklaşık 3 yıllık en yüksek seviyesini kaydetti. Yine aynı gün Türk Traktör verilerinde Ocak satışları %41’lik bir daralma kaydedildi.

Küresel piyasalardaki risk iştahının sağlıklı duruşu Türk varlıklarına destekleyici bir anlam taşıdı. Satıcılı günlere kıyasla bu gelişme Borsa İstanbul argümanlarının kar satışlarını kısıtlayan bir yatırımcı psikolojisi kazanılmasında etkiliydi. BIST Bankalar Endeksi (XBANK) %0.17 değer kaybederek 134.004 seviyesinde kapanış gerçekleştirdi. Endeksin hacmi 380 milyon bandında gözlendi. 135k seviyesini aşağı yönde kıran endeks yukarı primlenmedeki sert pozitifliği bozmuş olabilir.

XUSIN ise 118.390 puana geriledi ve günlük bazdaki kaybı %0.64 oldu. Borsa İstanbul 4-8 Şubat haftası yatırımcısını üzdü. Endeksin 7 günlük değişiminde negatif bölgede %1.56 hareket ederken, aylık verisinde %12.96 primlendi ve 52 haftalık eksi yöndeki farkını yukarı çekerek -%11.35 seviyesine taşıdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu