Yatırım yapmaya başla!

Türk Varlıklarına İyi Gelmeyen Şubat’ın İlk Haftası, Ocak Kazanımlarını Saçıyor!

Ocak performansını, Şubat ayında dökmeye başlayan Türk varlıkları yansımasında BIST 100 hareketleri ve vadeli endeks kontratının teknik olarak ele alınması.
Türk Varlıklarına İyi Gelmeyen Şubat’ın İlk Haftası, Ocak Kazanımlarını Saçıyor!

Ocak ayında MSCI Türkiye endeksinin primlenmesine yetişememiş, Borsa İstanbul tarafının da küresel değerlenme tayfasına rötarlı katılımından sonra hisse senetlerindeki performansa doyamamıştık. Yakın geçmişinde 80-90 bin bandında sergilediği hareketlerine yatırımcısını alıştırmış olan endeksin 100 bin bandını aşması ile haftanın her gününde olası bir düzeltme beklemiş lakin her günün sonunda ciddi bir primlenmeye kendimizi adapte etmeye çalışmıştık.

Bankacılık endeksindeki yatay hareketler ufak marjlardaki al sat fırsatlarını kollarken, ani sıçramalar olası kar alımı ile kaçış fırsatlarında değerlendirilir algısına karşılık, değer kazanımına doymayan finansal argümanların hızına kapılmış, geride kalan sanayi endeksi argümanlarının furyaya katılması ile cümbüş havasındaki günleri yakından takip etmiştik.

Gel gelelim Şubat ayına kadar seyir istikrarını korudu. Küresel piyasalarda da yükseliş trendinin habercisi niteliğindeki, karakteristik özellikleri yukarı yönde ağırlaşan hareketler gözlemiştik. Kah indi grafikler kah çıktı. Hafif gevşemeler düzeltme başlığı altına toplantı, çıkışlar ise yükselişin devam edeceği sinyalinde pozisyonlandı.

Şubat Ayı, Ocak Performansını Gevşetti

Ocak Kazanımları Şubat Ayında İade Edilecek mi?Şubat ayına kadar istikrarını korudu dediğim 2019 yükselişi, son 22 yıllık Türk varlıkları tarihinin en iyi pozitif performansının kaydedildiği bir süreç olmuştu. Ancak Şubat ayı ile başlayan düzeltme olarak gözlenen satış dalgası hafta boyu devam etti. Haftanın son günü 08.02.2019 Cuma’sı satıcılı tahtalarda sertleşen işlemler, akıllardaki düzeltmenin nerede son bulacağına dair soruları tekrar canlandırıverdi.

Ocak performansında 105.930 tepe noktasını kaydeden BIST 100 endeksi, bu seviyeyi FED’in Ocak toplantısı sonuçlarını duyurduğu Çarşamba günü ertesinde Perşembe açılışı ile görmüştü. Doların Türk lirası karşısında performansını düşüren FOMC tutanaklarındaki faiz artırımına gidilmeyeceği gibi daha güvercin ifadelerin yer alması küresel piyasalarda da riski görece yüksek varlıklara geçişi hızlandırmış endekslerde primlenme reaksiyonları elde edilmişti.

Endekste Ağırlıklı Bileşenlerin BIST 100 Reaksiyonu

BIST 100 ve Ağırlığı Yüksek ArgümanlarYılın ikinci ayının ilk haftası ile başlayan gevşeme, haftanın ilerleyen ticaret günlerinde seyrini satış dalgasındaki ağırlaşma ile öne çıkardı. Haftanın son işlem gününde ise Wall Street tarafındaki son günlerde gözlenen kayıplı endeksler ve bu harekete paralel Avrupa piyasaları ile destek buldu. Destek satış dalgası olunca, bir günde zirve yapan BIST 100 günlük bazlı kazanımlarını iade etmenin ötesine vardır ve aylık performanstaki getirileri yok etmeye başladı.

BIST 100 endeksi günlük bazlı hareketinde Cuma’nın ilk seansı ile %0.44 civarında bir kayıp ile 102.333 puandan fiyatlanıyor. BIST 30 ise %0.46 değer kaybında. Kayıpların öncülüğü yukarı yönde hareketi tekrarlamak üzere çizilen grafikler mevcut ikan İş Bankası hisseleri ile ilgili Hazine devri gündemi ile son buldu. BIST Bankalar Endeksi (XBANK) o gün düzeltmenin ardından tam baş kaldırıyordu ki ISCTR %3.30 (günlük baz) primini saldı ve günü negatif tarafta %6.0 civarında kapattı.

Hal böyleyken, endeks üzerindeki ağırlığı yüksek olan Türk Hava Yolları THYAO hissesi, İstanbul Havalimanı pay alma gündemindeki baskısını, CITI Group’un notundaki pay alımı gerçekleşmeyecek ifadesi ile atmaya başlamış, endeksin gerisindeki kağıt tam performansa başlamıştı. 14,14 TL’den birkaç gün içerisinde 16,17 TL’yi kaydetmişti. İşte beklenen an geldi derken, ani bir satış dalgası kağıdı yine 14,50 bandına çekti. Kazanan iyi kazandı, kaybeden sağlam kaybetti…

Spot ve Vadeli Endeks’e Teknik Gözlem

Endekslerin Teknik GözlemesiBIST 100 endeksi perşembe günü renk değişimlerini %0.20 prim ile kapatırken, 102.784 puandan fiyatlanmıştı. Haftanın son işlem gününde güncellenen veriler ışığında teknik noktalarda Pivot Point (denge) noktasını 102.550 seviyesinde gözetebiliriz. Pivotun altında salınan grafiklerin derinleşmesinden çıkacak mesaj aşağı yöndeki hareketin sinyali olacağı için destek seviyelerinde olası 102.150 puanı ve 101.550 puanı takip edebileceğimiz gibi yukarı yönde açılan makasa rölatif olası 103.200 ve 103.550 direncini ele alabiliriz.

Kan kaybeden BIST 30 endeksindeki 128.800 PP’nin ardından, F_XU0300219 iş kodlu Şubat vade endeks kontratı %0.27 değer kaybı ile 130.275 fiyatından ticarete girmekte. Vadeli 136.350 seviyesinde aylık bazlı tepe noktasını kaydetmişti, 30 günlük hareket marjı ise 116.800-136.350 bandında gözlendi. Kontratı 130.000 seviyesindeki psikolojik eşliğinde ele alarak başlayabileceğimiz gibi 130.400 seviyesinde beliren denge noktasını yakından takip edebiliriz. 129.750 olası bir destek ve 131.275 olası bir direnç niteliği taşıyabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum