Yatırım yapmaya başla!

Pazar Payını Artıran TürkTraktör’den 9 Ayda 44 Milyon TL’lik Net Kar!

Net kar rakamlarını açıklayan TürkTraktör yılın üçüncü çeyreğinde %61 artışa imza atarken, 9 ayda 44 milyon TL'ye ulaştığını duyurdu.
Pazar Payını Artıran TürkTraktör’den 9 Ayda 44 Milyon TL’lik Net Kar!

Türkiye traktör sektörünün öncü firmalarından TürkTraktör, 2019 yılını oldukça verimli geçiriyor. Net kar rakamlarını açıklayan dev şirket, bu yılın 9 aylık döneminde gerçekleştirdiği dışa satış cirosunu da 2018 yılının aynı dönemine kıyasla %27 oranında artırdığını duyurdu.

Kuruluşunun üzerinden 65 yıl geçen TürkTraktör, bu yılın 9 ayında sergilediği başarılı performans ile sektördeki liderliğini aralıksız 13. yıla taşımış oldu.

Kuruluşunun Üzerinden 65 Yıl GeçtiFaaliyetleriyle pazar payını önemli ölçüde artıran traktör devi, 2019’un Ocak-Eylül dönemlerinde yurt içinde 6893 traktör satışı gerçekleştirdi ve böylelikle pazardaki payını %45’e yükseltti. New Holland ve Case IH markalarıyla birlikte liderlikteki yerini korudu.

2018 yılında gerçekleştirdiği traktör ihracatında yurt dışı ciro rekoru yakalayan TürkTraktör, bu yıl da başarılarına yenilerini ekleyecek gibi görünüyor. Bu yılın 9 ayında yurt dışına sattığı traktör adetini yükseltmeye yönelen şirket, kaydettiği %15 artışla toplamda 11 bin 905 adet ihracat gerçekleştirdi. Ulaştığı bu rakam ile Türkiye’nin toplam traktör ihtiyacının %89’luk kısmını tek başına üstlendi.

TürkTraktör, söz konusu dönemde yurt içi ve yurt dışına toplamda 18 bin 798 adet satış kaydetti.

Yılın 9 ayında üretimlerinde de oldukça verimli rakamlar elde eden şirket, bu dönemde 15 bin 695 adet traktör ve 9296 adet motor üretti. Böylelikle söz konusu dönemde piyasaya sunduğu traktörler ile Türkiye’nin toplam üretiminde %76’lık pay elde etti.

Ocak’tan Eylül’e kadar 2 milyar 723 milyon TL’lik toplam ciro elde eden TürkTraktör, yurt içi cirosunu ise 1 milyar 664 milyon TL seviyesinde kaydetti. Şirketin söz konusu dönemdeki brüt karı 363 milyon TL, FAVÖK tutarı ise 245 milyon TL oldu.

Yılın 3. çeyreğindeki net karını bir önceki çeyreğe kıyasla %61 oranında artıran TürkTraktör, 22 milyon TL’ye ulaştı. Eylül sonundan itibaren 9 aylık net karı ise 44 milyon TL’ye yükseldi. Brüt kar marjı %13,3 olarak kaydedilen şirketin FAVÖK marjı ise %9,0 oldu. Veriler çeyrek bazlı incelendiğinde yılın 3. çeyreğine ilişkin brüt kar ve FAVÖK sırasıyla %10 ve %11 artış kaydetti.

TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, şirket olarak yıllar içinde zorlu şartlara rağmen tarım sektörünü ileri seviyelere taşıyacak ve çiftçilerin hayatını kolaylaştıracak teknolojik yatırımları sürdüreceklerini bildirdi.

Toplamda 18 Bin 798 Satış KaydettiGeçen her yılda yurt dışına yapılan satışların arttığını belirten Özüner, dünya çapındaki çiftçilerin Türkiye’de üretimi yapılan traktörleri kullanmasının kendileri için bir gurur kaynağı olduğunu dile getirdi. Değişik alanlarda yeni faaliyetlere yöneldiklerini duyuran Özüner, müşterilerin ihtiyaçlarına yöneleceklerini duyurdu.

Ardından bu yılın Mart ayında piyasaya sunulan Türkiye’nin ilk yarı otomatik şanzımanına sahip yerli üretim traktörleri New Holland ve Cash IH markalarıyla pazarda yer aldıklarını anımsattı. Türktraktör olarak Eylül ayında Türkiye’de bir ilke imza attıklarını bildiren Özüner, uydu destekli otomatik dümenleme sistemine sahip ilk yerli üretim traktörlerin hayata geçirildiğini ifade etti.

Şirketin çiftçilerin gelişen teknolojik imkanlardan faydalanmasının yanı sıra onların işlerini kolaylaştıracak adımlar attığını açıklayan Özüner, yeni imkanların yaratıldığını ve çeşitli kampanyalar düzenlendiğini dile getirdi. Değişken ekonomik koşullara rağmen ihtiyaç sahibi çiftçilere TürkTraktör Finans hizmeti kapsamında %0,87’den başlayan uygun kredi avantajı sağladıklarını aktardı.

TürkTraktör’ün piyasaya sunduğu tüm ürünlerin sistematik olarak çalışan Ar-Ge faaliyetlerinin bir sonucu olduğunu belirten Özüner, tarım sektörüne fayda sağlamak hedefiyle yerli üretim, ülke tarımını ileriye taşıma ve tarımda ileri teknoloji kullanımı ile faaliyetlerin kesintiye uğramadan devam ettirileceğini bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum