Yatırım yapmaya başla!

Türk Telekom’un Yönetimine Hazine Müdahale Ediyor!

Türk Telekom'un hissedarlarından Oger Telecom bir kez daha geri ödemeleri kaçırdı. Hazine'den istediği ek süre kabul edilmeyince, devletin yönetime atama yapması gündeme geldi.
Türk Telekom’un Yönetimine Hazine Müdahale Ediyor!

Türk Telekom’un %55’lik kısmını alan Oger Telecom, satın alım işlemi sırasında bankalardan aldığı kredilerin geri ödemesini kaçırdı. 3 ay önce de kredilerin ödemesinde yapılan gecikme, Türk Telekom’un satılıyor iddiasını gündeme getirmiş ve borsada işlem gören hisselerinin yükselmesini sağlamıştı. Oger Telecom hissedarlarından Saudi Telecom, geri ödemelerini kaçırdığı kredinin yeniden yapılandırılması için Hazine ile görüşme sağladı. Ancak Hazine, Kasım ayına kadar uzatılması istenen talebi kabul etmedi.

Bu gelişmenin ardından, Hazine’nin Türk Telekom Yönetim ve İcra Kurulu’na atama yapması bekleniyor.

Reuters’ten alınan habere göre, Hazine Türk Telekom için harekete geçiyor. Konuya ilişkin bilgi alınan kaynaklardan birisi; Saudi Telecom’a (STC) Türk Telekom’un ana hissedarlarından OTAŞ’ın borç yapılandırılması müzakerelerinde talep ettiği gibi Kasım’a kadar süre verilmeyeceğini belirtti. Başka bir kaynak ise öncelikle Yönetim Kurulu’na, ardından da İcra Komitesi’ne devlet tarafından atama yapılacağını bildirdi. Şirketin Yönetim Kurulu’nda Başkan Muhammed Hariri olmak üzere, Rami Aslan, Abdullah Tivnikli ve Nasser Suleiman Al Nasser gibi isimler yer alıyor.

Konuyla ilgili olarak henüz Türk Telekom, OTAŞ ve Hazine’den resmi bir açıklama gelmedi.

Oger Telekom 2005 yılında Türk Telekom’un %55 hissesini, Ojer Telekomünikasyon AŞ (OTAŞ) şirketi üzerinden satın almıştı. OTAŞ bu alışveriş için bankalardan kredi aldı ancak geri ödemelerde sıkıntı yaşadı. Bu kapsamda 4,75 milyar dolar kredi taksidini, Eylül ayında üçüncü kez ödemedi. Şirket hissedarlarından Saudi Telecom, geri ödemelerin Kasım’a kadar uzatılması için Hazine ile görüştüğünü belirtmişti. Ancak beklendiği gibi olmadı ve söz konusu talep Hazine’den geçmedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum