Yatırım yapmaya başla!

Türk Telekom’dan Çok Tartışılacak Yeni Tarife: Kota Dolunca İnternet Kesilecek!

Türk Telekom’un kotalı paketler için hazırladığı yeni tarife ile kota dolumu ile internet tamamen kesilecek.
Türk Telekom’dan Çok Tartışılacak Yeni Tarife: Kota Dolunca İnternet Kesilecek!

Bilindiği üzere yeni yıla girilmesi ile beraber internet paketlerinde köklü değişiklikler hayatımıza girdi. Yapılan en köklü değişiklik ise hiç kuşkusuz Adil Kullanım Kotası’nın kaldırılması oldu. Ancak gerek açıklanan yeni paket fiyatları olsun gerekse de yapılan bazı değişiklikler olsun AKK konusu ülke genelinde sıkça tartışılan bir konu olmuştu.

Son olarak Türk Telekom tarafından hazırlanan yeni tarife yine çok tartışılacak gibi duruyor. BTK’nın onayına gönderilen yeni taife ile adil kullanım kotalı internet kullanan kullanıcılar için köklü değişiklikler gerçekleşecek. Buna göre kotası dolduran kullanıcıların internetinin kesileceği belirtildi.

Türk Telekom’dan Yeni Kota Tarifesi

Türk Telekom’dan Yeni Kota Tarifesi

Türk Telekom’un BTK’nın onayına sunduğu yeni tarife ile AKK’li paketleri kullanan kullanıcılar 1 Nisan tarihine kadar limitsiz internet hizmetinden yararlanabilecekler. Ancak bu tarihten itibaren kullanıcıların paketleri ‘duran kotalı’ olarak değiştirilecek ve kotaları dolduğunda internet hizmetleri tamamen kesilecek.

İnternetinin kesilmesini istemeyen kullanıcılar için geriye iki seçenek kalıyor. Ya ek kota paketi satın alacaklar ya da limitsiz internet tarifelerinden birisine geçiş yapmaları gerekecek. Şirket BTK’nın onayına sunmak üzere “Al-Sat Paket/Tarife Revizyonu” başlığı altında yeni bir fiyat listesi hazırladı. Fiyatlar ise şu şekilde.

  • 8 Mpbs internet – 51. 61 TL
  •  16 Mpbs – 59.52 TL
  •  24 Mpbs – 73 TL
  •  35 Mpbs – 99.60 TL
  • 50 Mpbs 109.63 TL
  • 100 Mpbs 146.30 TL

Özetlemek gerekirse bundan böyle tarifesinde AKK tanımlı olan kullanıcılar için hızları herhangi bir şekilde düşürülmeyecek. Anca kotaları dolduğu takdirde internetleri tamamen kesilecek. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bilişim Sektörü İşadamları ve Profesyonelleri Derneği (BİSİAD) Başkanı Dağhan Uzgur, “Biz bu yola internet hızı düşmesin, Türk gençliği en hızlı şekilde, ucuz ve kotasız şekilde internet kullanabilsinler diye çıktık ama geldiğimiz noktada daha önce kotası bittiği için internet hızı düşen ama erişimi kesilmeyen abonenin artık interneti tamamen kesilecek.’’ diye konuştu.

8 Mbps paketinin kabul edilemez olduğunu ve dünya standartlarının çok altında olduğunu belirten Uzgur, “Türkiye internet hızı konusunda dünyada 84’üncü sırada. Bu düşük hıza rağmen bir de kota ile kullanıcıların kısıtlanması doğru değil. ‘8 Mbps hızım olsun ama ucuz olsun’ diyenler eskiden yaklaşık 30 TL’ye ihtiyaçlarını girebiliyorken artık en düşük kotalı internete yaklaşık 60 lira ödemek durumunda kalacak. İnternetinin kesilmesini istemeyenler ise kesinin ağzını daha da açacak.” ifadelerine yer verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum