Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Yeni Kredi Sağlayan Türk Telekom Hisseleri Yılı %13 Kazançlı Bitirmeye Hazırlanıyor

Türk Telekom 189 milyon dolarlık, uzun vadeli kredi anlaşması imzaladı. Garanti Bankası’nın SPK’ya yaptığı tahvil ihraç başvurusu ise onay aldı.
Yeni Kredi Sağlayan Türk Telekom Hisseleri Yılı %13 Kazançlı Bitirmeye Hazırlanıyor

Telekomünikasyon alanında Türkiye’nin lider ismi Türk Telekom, Perşembe günü akşam Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yaptığı açıklamada, yeni uzun vadeli kredi anlaşması gerçekleştirdiğini duyurdu.

189 milyon dolar olduğu belirtilen kredinin, Türk Telekom ile bağlı ortaklarının yatırımlarının finansmanında kullanılacağı söylendi.

Yapılan açıklamada kredi anlaşmasının ihracat finansman kuruluşu Finnvera sigortası kapsamında Citibank, JP Morgan ve Societe Generale ile yapıldığı bildirildi.
Türk Telekom Hisse Performansı
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Söz konusu kurumlardan Finnvera’nın Finlandiya resmi destekli ihracat finansman kuruluşu, Citibank’ın aracı banka, JP Morgan’ın kalkınma finans kurumu temsilcisi ve Societe Generale’nin dokümantasyon temsilcisi olarak yer aldığı açıklandı.

KAP duyursunda “Söz konusu kredinin nihai vadesi Eylül 2030 olup ortalama vadesi 4.3 yıldır. Kredinin yıllık faiz oranı 3m LIBOR + %0,70 olup, diğer peşin maliyetler ve sigorta primi dahil toplam maliyeti ise yıllık 3m LIBOR + %2.62’dir.” ifadesine yer verildi.

Türk Telekomunikasyon A.Ş. (TTKOM) hisse fiyatı Perşembe günü %0,72 değer kazancıyla 8,39 liradan kapandı. Yıllık bazda yatırımcısına %13,38 oranında getiri sağlayan hisselerin bu dönemdeki fiyat aralığı 5,24 – 8,60 olarak gerçekleşti. Yılın en düşük seviyesini 17 martta, en yükseğini ise 24 aralıkta kaydetti.

Şirket hisselerinin 20 günlük hareketli ortalaması 8,00 TL, 52 günlük 7,61 TL olurken, haftalık bazda fiyat aralığı 8,04 – 8,60 şeklinde gerçekleşti. Aylık bazda ise en düşük fiyatı 7,54 TL olarak görmüştü. Şirket yılın üçüncü çeyreğinde 432 milyon TL net kar açıkladı. Bu rakam 2019’un aynı döneminde 1,12 milyar TL olarak gerçekleşmişti.

Sermaye Piyasası Kurulu Garanti BBVA’nın iki farklı tahvil ihraç başvurusuna onay verdi.
Garanti Bankası Hisse Performansı
Grafik: Piyasa.Paratic.com

SPK’nın 24 aralıktan yayımladığı bültende yer alan bilgiye göre Garanti BBVA’nın nitelikli yatırımcıya yönelik olarak 7 milyar TL’ye kadar sermaye benzeri borçlanma aracı ihraç başvurusu ile 30 milyon TL’ye kadar tahvil, finansman bonosu veya yapılandırılmış borçlanma araçları ihraç etme başvurusu onaylandı.

GARAN hisseleri önceki işlem gününü %0,20 düşüşle 9,94 TL’den tamamladı. Gün içinde 9,87 – 10,30 arasında hareket eden bankanın hisseleri yıllık bazda %10’a yakın değer kaybetti. Yılın en düşük seviyesini 6,24 TL ile 7 ağustosta, en yükseğini 12,62 ile 6 şubatta kaydetti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum