Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk Telekom Satılıyor İddiası Şirket Hisselerini Yükseltti

Türk Telekom'un %55'lik kısmını alan Oger Telecom'un ödemelerinde geç kalması, kredi veren bankaları harekete geçirdi. Peki Türk Telekom gerçekten satılıyor mu?
Türk Telekom Satılıyor İddiası Şirket Hisselerini Yükseltti
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye’nin telekomünikasyon şirketi Türk Telekom için, bir anda gündeme “satılıyor” iddiası düştü. Dört farklı kaynaktan edinilen bilgilere göre Türk Telekom hisseleriyle yakından ilgilenen iki yabancı alıcı var. Söz konusu satış işlemlerinin ise Eylül ayı sonuna kadar sonuçlanacağı bildirildi.

Türk Telekom’un %55 oranındaki hisselerinin satışı için, bankaların iki yabancı alıcı ile görüştüğü iddia edildi.

Türk bankaları Türk Telekom’un %55’lik hisselerini satın alması için 2013 yılında, Oger Telecom’a 4.75 milyar dolar tutarında kredi vermişti. Oger Telecom’un yükümlülüklerini Eylül ayı sonuna kadar yerine getirmemesi ihtimaline karşı, Türk bankalarının olası hisse satışları için yabancı alıcılarla resmi olmayan görüşmelere başladıkları söyleniyor.

Oger Telecom, OTAŞ adlı kendi şirketi üzerinden yaptığı satın alma işleminin, 580 milyon dolarlık ödemesini kaçırdı.

Oger Telecom kredi veren bankalar sayesinde, Türk Telekom’un %55 hisselerini satın almıştı. Ancak geri ödeme konusunda tutarsızlık yaşadı. Oger, Eylül 2016 ve Mart 2017 ödemeleri olmak üzere, toplamda 580 milyon dolarlık geri ödemeyi yerine getirmedi. Oger’e kredi veren bankalar arasında; 1.5 milyar dolar ile Akbank, 951 milyon dolar ile Garanti Bankası, 1.9 milyar dolar ile de İş Bankası yer alıyor.

Oger, Eylül sonuna kadar yükümlülüklerini yerine getirmezse yönetim kurulu üyeleri Türk Telekom’dan düşmüş sayılacak.

Türk Telekom satılıyor iddiasının ardından şirket hisseleri yükselişe geçti.

Oger Telekomünikasyon AŞ (OTAŞ) tarafından alınan Türk Telekom hisselerinin satış işlemlerinin görüşülmesi haberinin ardından, şirket hisseleri prim yaptı. Görüşmelerin duyulmasından önce %0.16 primle hareket eden hisseler, haberin duyulmasının ardından %3 civarında primlenerek 6,38 liradan işlem görmeye başladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu