Yatırım yapmaya başla!

Türk Telekom İstanbul Depremi Sonrası Yaşanan Sorunun Düzeldiğini Açıkladı

Geçtiğimiz gün yaşanan İstanbul’da yaşanan 5.8 büyüklüğünde depremin ardından GSM operatörlerinde erişim sorunu yaşanmıştı. Türk Telekom’da bu sorun diğer operatörlere göre çok daha uzun sürdü. Şirketten hizmetin normale döndüğü açıklaması geldi.
Türk Telekom İstanbul Depremi Sonrası Yaşanan Sorunun Düzeldiğini Açıkladı

Bilindiği üzere dün saat 14.00’da İstanbul’da Silivri açıklarında 5.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi ve 16 milyonluk şehir büyük bir panik yaşadı. Bir gün önce yaşanan 4.3 ve dün yaşanan 5.8’lik deprem sonrası milyonlarca insan sokağa döküldü şehirde okullar tatil edildi. Yaşanan afet sonrası ülke genelinde iletişim kanallarında önemli sorunlar yaşandı. Başta GSM operatörleri Turkcell, Vodafone ve Turk Telekom kullanıcıları bir süre sesli arama yapamadı.

Operatörlerin açıklamasında kısa sürede çok fazla yüklenmenin yaşandığı ve bu nedeniyle hizmette kesilmeler yaşandığı belirtilmişti. Turkcell ve Vodafone’da yaşanan iletişim sorunu kısa bir süre sonra düzelmişti. Turkcell altyapı hizmetlerinde deprem nedeniyle bir hasar yaşanmadığını ve yoğun sesli çağrı trafiği nedeniyle aksamalar olduğunu açıklamıştı.

Turkcell ve Vodafone’da yaşanan sorunlar kısa sürede düzeldi ancak Turk Telekom’da dün gece geç saatlere kadar kullanıcılar hizmet alamadığını belirttiler. Şirketten bugün yapılan açıklama ile hizmetlerinin normale döndüğü duyuruldu ve kullanıcılardan özür dilendi.

Turk Telekom’dan Açıklama Geldi

Turk Telekom’dan Açıklama Geldi

Geçtiğimiz gün geç saatlere kadar İstanbul’da yaşanan deprem nedeniyle Turk Telekom kullanıcıları hizmet alamadıklarını ve görüşme yapamadıklarını söyledi. Sosyal medyada saatler süren sorun nedeniyle pek çok kullanıcı Turk Telekom’a büyük tepki gösterdiler. Sorunun devam ettiği saatlerde şirket Twitter hesabından konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı.

“Merkez üssü Silivri olan deprem sebebiyle, mobil hatlardaki yoğunluk kaynaklı kesinti söz konusu olmakla beraber, sabit ses, genişbant ve fiber altyapımızda herhangi bir kesinti ve sorun bulunmadığını belirtiriz. Sarsıntıdan etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyoruz”

Şirketten açıklama gelmesi ile beraber kullanıcılar hizmetlerin normale dönmesini bekledi ancak gece geç saatlere kadar sorunun devam etmesi tepkilerin büyümesine neden oldu. Gece Türk Telekom’dan yapılan açıklamada sesli aramalarda çok yüksek trafik yaşandığı ve mobil kullanıcıların bu sorundan etkilendiği belirtildi. Türk Telekom’un açıklamasında sabit hat kullanıcıları için bir sorunun olmadığı vurgulandı ancak bazı kullanıcılar sabit hatlarda da erişim sıkıntısı yaşadığını belirtti.

Bugün itibariyle Türk Telekom’dan hizmetlerinin normale döndüğü açıklaması yapıldı ve “Abonelerimize daha iyi hizmet vermek için teknoloji altyapımızı yenileme çalışmaları devam ederken, 26.09.2019 saat 14:00’de İstanbul’da 5.8 şiddetinde bir deprem meydana gelmiştir. Yaşanan deprem sonrasında sesli aramalardaki trafik yoğunluğu nedeniyle mobil iletişimde aksaklık yaşanmıştır.

Sorun sadece mobil iletişimi olumsuz etkilemiş olup sabit ses, geniş bant ve fiber altyapı hizmetlerimizde bir sorun oluşmamıştır. Uzman ekiplerimizin titiz çalışmaları sonucu abonelerimizin büyük bir bölümünün iletişimi normalleşmiştir. Kısa bir süre sonra tüm abonelerimiz normal hizmetlerini almaya başlayacaktır. Yaşanan bu aksaklık nedeniyle üzüntülerimizi belirtir, süreçten etkilenen tüm abonelerimizden özür dileriz. Kamuoyuna saygıyla sunarız.” ifadelerine yer verildi.

GSM Operatörleri Eleştiri Yağmuruna Tutuldu

GSM Operatörleri Eleştiri Yağmuruna Tutuldu

İstanbul’da çok büyük sayılmayacak bir şiddette gerçekleşen depreme rağmen GSM operatörlerinde yaşanan erişim sıkıntısı kafalarda soru işaretleri yarattı. İnsanlar sesli çağrı taleplerine operatörlerden yanıt alamadı. Kullanıcılar WhatsApp gibi popüler mesajlaşma uygulamaları ve sosyal medya platformları ile birbirlerine ulaşabildiler. Akıllara çok daha büyük bir deprem sonrası GSM operatörlerinde yaşanacak sorunun boyutunun ne olacağı sorusu geldi.

Özellikle Türk Telekom’da sorunun dün gece geç saatlere kadar devam etmesi şirketin daha fazla tepki çekmesine neden oldu. Üstelik erişim sorunu İstanbul ile sınırlı kalmadı ve ülke genelinde pek çok kullanıcı hattının çekmediğinden dolayı Turk Telekom’a adeta ateş püskürdü. Turk Telekom geçtiğimiz yıllarda tartışmalı bir şekilde özelleştirilmiş ve şirketin işletme hakkını alan kurum tarafından borcunu ödeyemediği gerekçesiyle bankalara devredilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum