Yatırım yapmaya başla!

Türk Telekom’un Hisse Devrine Onay Çıktı

OTAŞ'ın kredi aldığı bankaların, Türk Telekom'un %55 hissesini devralmak için yaptığı başvuru onaylandı. Detaylar haberin devamında...
Türk Telekom’un Hisse Devrine Onay Çıktı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türk Telekom’un hisselerinin %55’ine sahip olan OTAŞ’ın hisselerinin tamamının, kredi veren bankaların paydaş olacağı bir ortak girişim şirketi aracılığıyla devralınması işlemine onay verdi. Söz konusu karar Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yayınlandı.

OTAŞ, Türk Telekom’un %55 hissesini satın almak için Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası başta olmak üzere birçok bankadan kredi almıştı. Geçen yıl bu kredilerin ödemesi birkaç defa üst üste geçince, alacaklı olan bankalar kendilerine çözüm yolları aramaya başlamıştı.

Şirket, yürütülen süreç kapsamında ilgili mevzuat doğrultusunda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na izin başvurusunda bulunmuştu.

Kurum tarafından yetkilendirilmiş olan TT MOBİL İletişim Hizmetleri AŞ TTNET AŞ, 11818 Rehberlik ve Müşteri Hizmetleri AŞ ve TT International Telekomünikasyon San. ve Tic. Ltd. Şti’nin %100 hissedarı olan Türk Telekom bünyesinde gerçekleşecek hisse devri için herhangi bir sakınca olmadığı belirtildi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) geçtiğimiz günlerde, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun, Türk Telekom’a ilişkin olduğu belirtilen düzenlemeyi Resmi Gazete’de yayımlamış ve bu sayede alacaklı olan bankalar için yol haritası belli olmuştu.

Lübnanlı Oger Telekomünikasyon’a bağlı olan OTAŞ, 2013 yılında Türk Telekom’un %55 hissesini almak için, 4,75 milyar dolar kredi almıştı.

Fakat bu ödemeler zamanında yapılamayınca, iki yıla yakın bir süredir bu olay gündemi meşgul ediyordu. 29 bankadan alınan kredilerin büyük kısmını ise Garanti Bankası, İş Bankası ve Akbank oluşturuyor. Söz konusu bankalar Türk Telekom’un %55’lik hissesini devralmak için Temmuz ayının başında Rekabet Kurumu’na başvuruda bulunmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum