Yatırım yapmaya başla!

Türk Telekom Gelirlerindeki Yıllık Büyüme Hedefini Yüzde 13’e Çıkardı

2018’in genel değerlendirmesini yapan Türk Telekom CEO’su Paul Doany, gelirlerindeki yıllık büyüme hedefini %11’den %13’e çıkardıklarını söyledi.
Türk Telekom Gelirlerindeki Yıllık Büyüme Hedefini Yüzde 13’e Çıkardı

Türk Telekom Üst Yöneticisi Paul Doany, 2018 yılına ilişkin değerlendirmelerini  paylaşarak 2019 yılı hedeflerinden bahsetti. Önümüzdeki yıl sektörün 5G teknolojilerini geliştirmek ve test etmekle geçeceğini, bu uğraşın ciddi yatırım maliyeti gerektirdiğini, maliyetleri en aza indirmek için de operatörler arası işbirliklerinin kaçınılmaz olacağını dile getirdi. Yıl sonu hedeflerini yukarı yönde revize ettiklerini belirten Doany, yıllık büyüme hedeflerini %11’den %13’e çıkardıklarını söyledi.

Türk Telekom CEO’su Paul Doany, 2018 yılının birçok ülke ekonomisi için kritik geçtiğini belirtti.

Ticari korumacılık, FED faiz artırımları ve sıkılaşan mali koşullar nedeniyle bu yılın Türkiye de dahil birçok gelişen ülke için kritik olduğunu, Türk Telekom’un tüm zor şartlara rağmen stratejik planlarından sapmadığını söyledi. 2018’in rekor artışlarla geçtiğini anlatan Doany, yılın ilk 9 ayında son 11 yılın rekor abone büyümesine ve son 10 yılın rekor artış oranına imza attıklarını dile getirdi.

30 Eylül 2018 itibarıyla toplam abone sayısının 44,7 milyon olduğunu ifade eden Doany, aynı dönemde 15 milyar liranın üzerinde gelir elde ettiklerini bildirdi. %12,7’ye tekabül eden bu artışla birlikte son 10 yılın en yüksek gelir artışını elde ettiklerini sözlerine ekledi. Doany, bu artışların yıl sonu hedeflerini yukarı yönlü çekmelerine sebep olduğunu, %11 olan yıllık gelir büyümesi oranını %13’e çıkardıklarını açıkladı.

Yatırım harcamalarındaki yıllık büyüme öngörüleri 4,1 milyar liradan, 4,2 milyar liraya çıkarıldı.

2018 yılının ilk dokuz ayında yatırım harcamalarını 2017’nin aynı dönemine kıyasla %76 artırdıklarını ifade eden Doany, 2005 yılındaki özelleştirmeden bu yana ülkenin dijital dönüşümüne 33,2 milyar lira yatırım yaptıklarını anlattı. En başta 5G olmak üzere yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesi ve uygulanması adına çalışmalarını sürdürdüklerini, Argela ve Silikon Vadisi’ndeki iştiraki Netsia vasıtasıyla 5G alanında patentli ürünler geliştirdiklerini ve dünyaya teknoloji ihraç eden konuma geldiklerini söyledi.

Yaz aylarında yaşanan dalgalanmalara rağmen istikrarlı ekonomi yöntemi ile dengeye ulaşıldığını dile getirdi.

Türkiye’nin de Türk Telekom’un da büyümelerine hız kesmeden devam edeceğini öngördüklerini, gelecek yıl etkin performans sağlayarak sağlam ve güçlü nakit akışı oluşturacaklarını anlattı. Limitsiz internet konusuna da değinen Doany, bu sayede internet dünyasında insanların aradığı bilgiye daha hızlı ve etkin bir şekilde ulaşacağını vurguladı.

Bu yıl hane ve iş yerlerinin %5’ini internetle tanıştırdıklarını ifade eden Türk Telekom CEO’su, Türkiye’nin dünyanın en iyi ilk on ekonomisi arasına girmesi için dijitalleşme ve buna bağlı olarak internet kullanımının yaygınlaşması gerektiğinin altını çizdi. Bu bağlamda 2019 yılında ülkenin fiberleşmesi için daha çok çalışacaklarını, 10 yılda 274 bin kilometreye ulaşan fiber ağın daha da büyüyeceğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum