Yatırım yapmaya başla!

Türk Telekom CEO’su Fiber İnternet Hizmetinin Geldiği Son Noktaya Dair Açıklamalar Yaptı

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, ülkemizdeki fiber internet hizmetinin geldiği son noktayı değerlendirdi.
Türk Telekom CEO’su Fiber İnternet Hizmetinin Geldiği Son Noktaya Dair Açıklamalar Yaptı

İnternet artık hayatımızın vazgeçilmez araçları arasında başı çekiyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de internet servis sağlayıcıları vatandaşlara en iyi hizmeti vermek adına yeni yatırımlar yapmaya devam ediyor. İnternet hizmetinin belirlenmesinde başlıca kriter olarak elde edilen hızı gösterebiliriz.

İnternet servis sağlayıcılar yaptıkları yatırımlar ile bu hızı daha yüksek seviyelere çıkarmayı amaçlıyor. İnternet hızlarının artırılması için fiberoptik altyapının yaygınlaşması büyük önem arz ediyor. Türkiye’nin en büyük internet servis sağlayıcısı olan Türk Telekom da bu altyapıya yönelik yatırımlarına devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu konuyla ilgili açıklamasında fiberoptik altyapı yatırımlarının artırılması gerektiğinin altını çizmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Engel çıkaranlar karşısında beni bulur’ ifadesini kullanmasının ardından Türk Telekom CEO’su Ümit Önal’dan fiber altyapı çalışmalarının geldiği son noktaya dair açıklamalar geldi. Önal aynı zamanda şirket olarak gelecek hedeflerinden de bahsetti.

Türk Telekom’dan Fiber Açıklaması

Türk Telekom’dan Fiber Açıklaması

Ülkemizde internet hızlarının artırılması fiber altyapının yaygınlaşmasından geçiyor ve bu alanda başlıca servis sağlayıcı olan Türk Telekom, fiber ağını her geçen gün genişletmeye devam ediyor. Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, 2019 yılının başarılı geçtiğini ve yüzde 15.6’lık büyüme ile 1.9 milyar TL kar elde ettiklerini söyledi. Önal bu rakamın Türk Telekom için son 11 yılın gelir rekoru olduğunun altını çizdi. Dijital dönüşüme uyum sağlamak adına 14 yılda 16.2 milyar dolar yatırım yaptıkların söyleyen Önal, geçmiş 10 yılda 10 kattan fazla büyüme gerçekleştirdiklerini ifade etti.

2019 yılı içerisinde fiber altyapı ile ilgili yapılanlar hakkında bilgiler veren Türk Telekom CEO’su, “Uluslararası kuruluşlar, ülkelerdeki mevcut fiber altyapıyı; fiberle erişilen hane sayısı, hane fiber penetrasyonu ve abone fiberleşme oranı gibi, daha doğru ve tutarlı sonuçlar veren metriklerle karşılaştırmayı tercih ediyor. Türkiye’nin 81 ilini köşe bucak sararak, yatırım yapmadık yer bırakmadık.

Fiber şebekemiz ile ulaştığımız hane sayısını son 2 yılda rekor düzeye eriştirerek, 5 milyonun üzerinde artırmayı başardık.Gururla söylemek isterim ki;Türk Telekom’un fiber hane kapsamasını 2019 Aralık ayı itibariyle 21,7 milyon haneye yükselttik. Bugün altyapımız 303 bin kilometre fiber hat ile 7,5 milyon kilometre fiber ağa ulaştı.” değerlendirmesinde bulundu.

Ülke Geneli Fiber Uzunluğu 7.5 Milyon Kilometre

Ülke Geneli Fiber Uzunluğu 7.5 Milyon Kilometre

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, yaptıkları yatırımlar sonucu ülke genelinde 7.5 milyon fiber uzunluğuna ulaştıklarını söyledi. Uluslararası kriterlere dikkat çeken Önal, “Fiber altyapılarıyla ilgili OECD ülkeleriyle Türkiye arasında bir kıyaslama yapılacaksa uluslararası geçerliliği olan kriterler baz alınmalıdır.

Türkiye’de çeşitli kaynaklar tarafından gündeme getirilen yurt dışındaki fiber uzunluk verileri, fiber kabloların içlerinde bulunan tekil kablo uzunluklarının ayrı ayrı hesaplanmasıyla elde ediliyor. Bu şekilde bir hesaplama yapıldığında Türk Telekom’un ülke genelindeki fiber uzunluğu da 7,5 milyon kilometreye ulaşıyor” diye konuştu.

Türk Telekom’un bu ülkenin milli değeri olduğuna dikkat çeken Önal, “Son 2 yılda yaklaşık 2.2 milyon yeni haneye internet erişimi sağladık. Türkiye’nin genişbant hane penetrasyonunu son 2 yılda yüzde 47’den yüzde 57’ye yükselttik. Türk Telekom sabit genişbant abonelerinin kişi başı aylık ortalama data kullanımı 2014’ten bugüne yüzde 208’lik bir artışla 37 GB’dan 114 GB’a yükseldi.” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine de değinen Önal, “Cumhurbaşkanımızın açıklaması bizim için ödev mahiyetinde. Cumhurbaşkanımızın bu açıklamalarını kendimize görev addediyoruz ve üstümüze düşeni fazlasıyla yapacağız” diye konuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum