Yatırım yapmaya başla!

Türk Telekom’un 9 Aylık Gelirleri 15 Milyar Liraya Ulaştı

Dokuz aylık finansal sonuçlarını açıklayan Türk Telekom, 45 milyona yaklaşan abone sayısıyla toplam gelirlerini 15 milyar liraya çıkardıklarını bildirdi.
Türk Telekom’un 9 Aylık Gelirleri 15 Milyar Liraya Ulaştı

Türk Telekom 9 aylık finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Buna göre şirketin Ocak ve Eylül ayları arasında döviz kurlarındaki değişimin etkisi arındırıldığında net kar 2,5 milyar lira, olurken gelirlerinde %12,7 artışla 15 milyar liraya ulaşıldı. 2018 yılının 9 ayında 3,1 milyon kişi artışla 44,7 milyona ulaşan Türk Telekom, abone sayısında da son 11 yılın rekor büyümesine imza attı.

Türk Telekom’un faiz, amortisman ve vergi öncesi karı (FAVÖK) bu dönemde 6,2 milyar liraya çıktı.

FAVÖK’te 2017 yılının aynı dönemine kıyasla %26 oranında artış meydana geldi. Etkin maliyet gider ve yönetimi geçen yılın dokuz aylık dönemi ile karşılaştırıldığında yıllık bazda 4,3 puanlık bir iyileşme sağladı. FAVÖK marjı ise %41,3 ile son yedi yılın en yüksek değerine ulaştı. Döviz kurlarındaki dalgalanma şirkete yılın ilk dokuz ayında 3,6 milyar lira zarar açıklattı.

Döviz kurlarındaki değişimin etkisi arındırıldığında dokuz aydaki net karı geçen yılın aynı dönemine göre %40 artarak 2,5 milyar liraya ulaştı. Türkiye’ye olan inancın ve güvenin bir göstergesi olarak sene başından bu yana 2,6 milyar liralık yatırım yapan Türk Telekom, yatırım harcamalarının geçen yılın aynı dönemine göre %76 artırdı.

Sabit internet abone sayısında son 10 yılın en iyi 9 aylık performansı gerçekleştirildi.

Söz konusu dönemde 856 bin net artışla sabit internet abone sayısı 10,6 milyona, fiber abone sayısı ise 3,4 milyona yükseldi. Yalın DSL hatları da dahil olmak üzere toplam sabit erişim hatları, 576 bin artış ile son 11 yılın en iyi dokuz aylık abone sayısı artışını gerçekleştirdi. Bu artış ile söz konusu alandaki net abone sayısı 14,3 milyona ulaşmış oldu. TİVİBU net 785 bin abone kazanımıyla en yüksek artış rekorunu kırdı. Aynı zamanda TİVİBU Ev abone sayısı Eylül ayı sonu itibarıyla 1,6 milyona ulaştı. Bu da dokuz ayda 433 bin abone kazancıyla rekor tazeledi.

Türk Telekom’un mobil abone sayısında 1,2 milyon artış oldu.

Bu artışla birlikte mobil abone sayısı 20,8 milyona ulaştı. LTE kullanıcılarının toplam mobil aboneler içindeki payı %44’e çıktı. Türk Telekom CEO’su Paul Doany, yılın dokuz aylık döneminde abone kazanımında son 11 yılın en iyi performansını gösterdiklerini, rekor büyüme sayesinde toplam abone sayılarının 45 milyona dayandığını, Türkiye’nin dijital dönüşümüne katkı sağlamak amacıyla gereken alt ve üst yapı yatırımlarına aralıksız devam edeceklerini belirtti.

Mevcut iletişim altyapısının daha etkin ve verimli bir şekilde kullanılması ve mükerrer yatırımların en aza indirilmesi konusundaki girişimlerine devam ettiklerini söyleyen Doany, “Türkiye, muazzam büyüme potansiyeli barındıran ve yatırımcılara sayısız fırsatlar sunan genç, dinamik ve teknolojiyi yakından takip eden nüfusuyla eşsiz bir ülke. Hepsi bir arada değerlendirildiğinde, faaliyet alanlarımıza ilişkin önümüzdeki fırsatlara güvenimiz tam.” şeklinde konuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum