Yatırım yapmaya başla!

Türk Telekom 2019’un İlk Yarısında 745 Milyon TL Net Kar Elde Etti

2019 yılının ilk yarısında 745 milyon lira net kar sağlayan Türk Telekom, son 11 yılın en yüksek ilk yarı FAVÖK ve büyüme rakamlarına ulaştı.
Türk Telekom 2019’un İlk Yarısında 745 Milyon TL Net Kar Elde Etti

Türk Telekom, 2019 yılının ilk yarısına ilişkin finansal gelişme sonuçlarını yayımladı. Şirket tarafından yapılan açıklamada, yılın ilk altı ayında %15,8 büyüme oranıyla 11,2 milyar TL gelir elde edildiği ve 745 milyon TL net kar sağlandığı bildirildi. İlk çeyrekte 575 bin yeni mobil abone kaydı alan şirket, ilk yarı itibarıyla toplam abone sayısını 47 milyona yükseltti.

Son 11 yılın en iyi Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi (FAVÖK) ve büyüme rakamlarına ulaşan Türk Telekom, başarılarına hız kesmeden devam ediyor.

Türk Telekom 2019 İlk Yarı Finansal SonuçlarTelekomünikasyon ve posta hizmetleri alanında faaliyet gösteren Türk Telekom, toplam abone sayısını 2019 ilk yarısında 1 milyon 57 bin artışla 47 milyona yükseltti. Söz konusu dönemde %15,8 oranında büyüme gerçekleştirip, 11,2 milyar lira gelir sağladı.

FAVÖK’ü geçen yılın aynı dönemine kıyasla %35 arttı ve 5,3 milyar TL olarak kaydedildi. FAVÖK marjı %47,8’e ulaşan şirket, ilk yarıda 745 milyon lira net kar elde etti. Bu dönemde yatırım harcamalarına ayrılan tutar 1,6 milyar TL olurken, geçen yılın aynı dönemine kıyasla bu alana ayrılan bütçede %11 oranında artış oldu.

Türk Telekom Üst Yöneticisi Dr. Paul Doany, yakaladıkları güçlü ivmeye ilişkin değerlendirme yaptı.

Türk Telekom Üst Yöneticisi Dr. Paul Doany2019 ikinci çeyrek finansal sonuçlarını değerlendiren Doany; etkin gider yönetimi, verimlilik ve sürdürülebilirlik politikalarına istikrarlı bir şekilde uymaları sayesinde rekor düzeyde FAVÖK ve FAVÖK marjına ulaştıklarını anlattı.

2008 yılında yapılan halka arzdan bu yana en yüksek ilk yarı değerine ulaştıklarını, doğru strateji ve uygulamalar ile 745 milyon lira net kar sağladıklarını açıkladı. Yılın ilk altı aylık döneminde abone sayısındaki artışa odaklandıklarını ifade eden Doany, farklı müşteri ihtiyaçlarını hedef alan ürün yelpazesi sunduklarını anlattı.

Yabancı para risklerinin, 2018 yılına kıyasla önemli ölçüde azaltıldığı belirtildi.

Döviz Riski AzaltıldıDöviz kurlarındaki oynaklığın getirdiği olumsuz etkilerden korunmak için gerekli önlemleri aldıklarını söyleyen Doany, borçluluk oranlarının da dünyadaki telekom operatörlerine kıyasla çok daha düşük seviyede olduğunu anlattı. Geçen yılın ilk yarısında 2,4 milyar dolar olan net açık yabancı para pozisyonunun, bu yılın aynı döneminde 794 milyon dolara düştüğünü açıkladı.

2018’in ilk yarısında 1,93 puan olan borçluluk oranının, 1,76’ya gerilediğini, döviz riskinden arınmış bir bilançonun net kar artışı sağlayacağını aktardı. 5G teknolojisi sağlayacak fiber altyapıyı geliştirmeye devam ettiklerini, yapılan yatırımlar sonucu 81 ilde, 289 bin kilometrelik ağa ulaştıklarını anlattı. Ülkelere göre fiberleşme oranlarını paylaşan Doany; Almanya’da %3, İngiltere’de %2, Türkiye’de %20 olduğunu açıkladı.

Sektörün ilk kurumsal girişim sermayesi şirketi TT VENTURES ile büyümeyi desteklediklerini söyledi.

TT VENTURESEnerji alanında faaliyet gösteren Elemtek’in %11 hissesini aldıklarını belirten Türk Telekom CEO’su, yapılan yatırımla Türkiye’nin enerji altyapısını dijitalleştirecek kilit oyuncu olmak istediklerini dile getirdi. Birçok katma değerli dijital servis, bilgi teknolojileri, yerli ve milli teknolojiler, danışmanlık hizmetleri gibi alanları desteklediklerini anlattı.

Akıllı dijital klavye olan TAMBU’nun 9 milyon, sel servis hizmeti olan ONLİNE İŞLEMLER’in ise 29 milyon indirme sayısına ulaştığını belirtti. Anlık mesajlaşma uygulaması olan LAFF ile Türkiye’nin verisinin yurt içinde kalmasını hedeflediklerini, bu kapsamda ülkenin en büyük siber güvenlik ve veri merkezini kurduklarını aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum