Yatırım yapmaya başla!

Türk Telekom 2019’un İlk Çeyreğinde Yarım Milyondan Fazla Abone Kazandı

Yılın ilk çeyreğinde karını geçen yıla göre üçe katlayan Türk Telekom, yarım milyondan fazla net abone alırken, FAVÖK’ü son 12 yılın en yükseğini gördü.
Türk Telekom 2019’un İlk Çeyreğinde Yarım Milyondan Fazla Abone Kazandı

Türk Telekom Pazarlama ve Müşteri Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Ümit Önal, Türk Telekom’un ilk çeyrek finansal sonuçlarını değerlendirdi. Şirket 2019’un ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre karını üçe katlarken, FAVÖK marjı son 12 yılın en yüksek değerine ulaştı. Ümit Önal, söz konusu dönemde 575 bin mobil abone kaydıyla, Türkiye’nin numara taşıma şampiyonu olduklarını söyledi.

Türk Telekom son 12 ayda 2,2 milyon net mobil abone sayısına ulaştı.

Abone SayısıBu rakamın 2008 yılında yapılan halka arzdan bu yana en iyi artış olduğunu belirten Önal, 22 milyonu aşan mobil abone sayısıyla, bu alanda Türkiye’de lider olduklarını aktardı. Bu yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen mobildeki net artışın büyük kısmının faturalı kullanıcılardan geldiğini, numara taşıma konusunda da 2008’den bu yana 6,8 milyon net abone kazanımı sağladıklarını açıkladı.

Toplamda 46,7 milyondan fazla abonesi olan Türk Telekom, fiber altyapısını son 10 yılda ikiye katladı.

Fiber AltyapısıÜlkedeki fiber altyapının %80’ininde Türk Telekom imzası olduğunu söyleyen Önal, bunun 5G teknolojisi için oldukça önemli olduğunu vurguladı. Toplamda 285 bin kilometre uzunluğundaki fiber ağını yaygınlaştırarak, ülkenin her köşesine ulaştırmaya çalıştıklarını anlattı.

Şirket olarak Türkiye’nin dijital dönüşümüne 2005 yılından bu yana 35,3 milyar TL yatırım yaptıklarını açıklayan Önal, “Bu yatırımlar ülkenin en ücra köşelerini fiber ağlarla örmekten, Türkiye’nin en büyük veri merkezi ve siber güvenlik merkezine, yeni nesil iletişim teknolojilerinden ulusal güvenlik hizmetlerine, şehir hastaneleri sağlık komplekslerinin dijitalleştirilmesinden dijital eğitim projelerine kadar pek çok alanda çeşitlilik gösteriyor.” dedi.

Hedeflerinin cari açığı azaltacak ve milli kalkınmayı hızlandıracak çalışmalar yapmak olduğunu anlattı.

Türk Telekom Pazarlama ve Müşteri Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Ümit ÖnalTürk Telekom Pazarlama ve Müşteri Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Ümit Önal, millet olarak el birliği içerisinde çalışıp, yeni teknolojiler üretip, dünya standartlarını yakalayarak hedeflere ulaşılacağını söyledi. Bu nedenle Türk Telekom olarak yerli üretim kapasitesini geliştirecek çalışmalara çok önem verdiklerini sözlerine ekledi.

Yakında sunulacak olan; bulut uygulamaları yeni teknoloji inovasyonu ve kullanıcı merkezli tasarım gibi projelerle dijital müşteri deneyimini daha yukarı taşımayı hedeflediklerini aktardı. Önal, Türkiye’nin en büyük veri ve siber güvenlik merkezine sahip olduklarını, bu merkezlerde kurumsal müşterilerine sunucu barındırma, sanal sunucu, depolama, yük dengeleme, sunucu kiralama, veri merkezi internet erişimi, müşteri yönetim ofisi, bulut tabanlı yedekleme ve güvenlik hizmetleri verdiklerini anlattı.

Bayi sayısı 756’ya ulaşan Türk Telekom, yıl sonunda 22 ofisini müşteri merkezine dönüştürecek.

Bayi SayısıDijitalleşmeyle birlikte müşterilerin beklentilerini karşılayan ofisler açmaya başlayan Türk Telekom, yıl sonuna kadar 22 ofisini müşteri merkezine dönüştürmeyi hedefliyor. Türkiye’nin 2023 hedeflerine varması ve dünyanın ilk on ekonomisi arasına girmesi için dijitalleşmeye ağırlık vermesi gerektiğini aktaran Önal, internet kullanımının artmasına bağlı olarak yatırımlarında önceliğin internet penetrasyonunu artırmak olduğunu ifade etti.

1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla AKN’yi kaldırarak limitsiz internet dünyası çağrısında bulunan Türk Telekom abonelerinin aylık kişi başı sabit internet kullanımının, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla %33 oranında arttığını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum