Yatırım yapmaya başla!

Türk Şirketleri İstihdam Bütçesini Artırmayı Planlıyor

Türk Şirketleri İstihdam Bütçesini Artırmayı Planlıyor

Bildiğiniz gibi bir ülke ekonomisinin geleceği, şirketlerin başarıları ve buna bağlı olarak gelen yatırımlardır. Gelecek için yatırım yapmaya hazırlanan Türk şirketleri, iş gücünü artırmak adına istihdam bütçesini artırma kararı aldı. İşe alım, danışmanlık, seçme ve yerleştirme firması Page Group’un Avrupa Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Olivier Lemaitre durumu yorumladı. Şirketlerin gelecekten umutlu olduğunu, işe alımların yeniden başladığını, bu doğrultuda işsizlik rakamlarının düşmesini ve ekonomiye olumlu etkisini beklediklerini ifade etti. Etkilerinin ise oldukça kısa sürede görüleceğini söyledi.

Türkiye’deki şirketlerin yaklaşık %35’inin de doğru yetenekleri bulmak adına istihdamı artırmayı planladığını söyleyen Lemaitre, sözlerine şöyle devam etti; “Şirketlerin işe alım aktivitelerine baktığımızda şu günlerde Avrupa genelinde çok daha olumlu bir tablo gözlemliyoruz. Şirketler gelecekten daha umutlu ve tekrar işe alımlara başladılar. Sonuç olarak işsizlik rakamlarının düşmesini ve yeni işe girenlerin alım güçlerinin artmasının ekonomiye olumlu yansımasını bekliyoruz. Bu olumlu perspektif, Michael Page’in yeni global İnsan Kaynakları Barometresi’nin (HR Barometre) sonuçlarıyla da destekleniyor,” dedi.

Olivier Lemaitre, Türkiye’de nitelikli çok sayıda insan olduğunu, iyi eğitim almış ve yabancı dil bilen kişilerin İstanbul’da iş bulmasının çok zor olmadığını ifade etti. Türkiye’nin birçok ülkeye kıyasla yetenek yönetimine daha çok önem verdiğini, Global HT Barometre sonuçlarına göre İK liderlerinin de önceliğinin yetenek yönetimi olduğunu sözlerine ekledi.

Yetenek yönetiminin rakamsal boyutuna baktığımızda dünyada bu oran %33 iken, Türkiye’de %49 gibi önemli bir önceliği kapsıyor. Türkiye’de son 5 yılda özellikle enerji sektöründe işe alımlar çok olurken; Avrupa’da genel olarak ilaç, IT, bankacılık, ve finans sektöründe işe alımlar yapılıyor. HR Barometre tarafından açıklanan verilere göre önümüzdeki 12 ay içerisinde işgücünü artırmayı planlayan kurumlar arasında özellikle teknoloji şirketlerinin yer aldığı göze çarpıyor.

Aslına bakılırsa mühendislik ve üretim alanında pek çok kişi çalışmamayı tercih edebiliyor. Bu da daha çok maaşların ve yan hakların yetersiz olduğunu düşündüklerinden kaynaklanıyor. Ayrıca kıyafet, ulaşım gibi pek çok ihtiyaç için daha fazla para harcarım düşüncesiyle işe gitmek yerine evde kalmayı seçiyorlar. Perakende alanında ise işsizliğin sebeplerinden biri adayların beklentilerinin yüksek olması diyebiliriz. Çoğu aday beklentisini karşılayamıyor; çünkü yetkinliklerinin, donanımlarının üzerinde olan pozisyonları hedef olarak belirliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum