Yatırım yapmaya başla!

Türk Şirketlerinin Alacak Tahsil Süresi 3 Gün Kısaldı

Alacak sigortası şirketi Euler Hermes’in CEO’su Özlem Özüner, likiditenin azaldığı bu dönemlerde Türk şirketlerinin alacaklarını oldukça hızlı tahsil etmeye çalıştığını açıkladı. Böylelikle şirketler, nakit dengelerinin korunmasını amaçlıyor.
Türk Şirketlerinin Alacak Tahsil Süresi 3 Gün Kısaldı

Alacak sigortası şirketi Euler Hermes tarafından, 2018 yılının küresel alacak tahsil süresi raporu açıklandı. Dünyada alacak tahsil süresi 2007 yılından beri ilk kez 2017’de en yüksek seviyesini görmüştü. Ardından 2018 yılında 66 gün olan süre, 65 güne düştü.

Meydana gelen bu düşüş, ekonomik yavaşlamaya uygun düşecek bir tedbir belirtisi olarak değerlendirildi. Bununla birlikte küresel gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) yıl içinde yavaşlaması halinde, alacak tahsil süresinin 64 gün olması öngörülüyor.

2018 yılında Akdeniz ülkelerinin geç ödeme alışkanlığına geri dönmesiyle, Türkiye’de alacak tahsil süresi ortalamada 3 gün kısaldı.

Türkiye'de Alacak Tahsil Süresi Ortalamada 3 Gün KısaldıDünya genelinde tüketiciyle doğrudan ilişki kuran sektörlerdeki şirketler, ihtiyaç halinde yeni ödeme koşulları yaratma konusunda firmadan firmaya ticaret yapan şirketlere göre daha fazla kapasiteye sahip. Bu sebeple, 2018 yılında daha uzun süreli ödeme dönemleri yaratıldı. Buna göre dayanıklı tüketim, tarımsal gıda, ilaç, ulaşım ve telekom alanında ödemeler 1 gün arttı.

Buna karşın, tahsil ödeme sürelerinin daha uzun sürdüğü endüstriyel sektörlerde ise tam tersi bir etki yaşandı. İnşaat sektöründe bu azalma 3 günken, elektronik-teknoloji ile enerjide 2 ve makine-kimya sektöründe ise 1 günlük azalma görüldü.

Dünyada en uzun ortalama alacak tahsil süresi kaydeden ülke, 92 gün ile Çin olarak belirlendi.

Dünyada En Uzun Ortalama Alacak Tahsil Süresi Kaydeden Ülke Çin OlduKrediye ulaşmada güçlük yaşayan, küçük ve orta ölçekli şirketlerin bulunduğu, gölge bankacılık ağırlığının yüksek olduğu, daha kapalı bir finans sistemine sahip bir ülke olan Çin, dünyada en uzun ortalama alacak tahsil süresi kaydetti. Bahsedilen bu süre ise 92 gün. Çin’in hemen ardından gelen ise Akdeniz ülkeleri oldu.

Alacak tahsil sürelerinin Yunanistan’da 91, İtalya’da 86, Fas’ta 84, Türkiye’de 79, İspanya’da 78 ve Fransa’da 73 gün olduğu öğrenildi. Kuzey Amerika 51 ve Kanada ise 52 günle diğer ülkeleri takip etti.

Perakende, ulaşım ve enerji sektörlerinin Türkiye’de en hızlı alacak tahsili gerçekleştiren sektörler olduğu Euler Hermes CEO’su Özlem Özüner tarafından açıklandı.

Euler Hermes CEO’su Özlem ÖzünerKonuyla ilgili açıklamalarda bulunan Özüner, likiditenin azaldığı bu dönemde Türk şirketlerinin alacaklarını hızlı tahsil etmeye çaba gösterdiklerini belirtirken, böylelikle nakit dengelerini korumaya çalıştıklarını ifade etti.

Ardından bazı değerlendirmeler yapan Özlem Özüner, “Küresel ve yerel ekonomide dalgalanmanın yaşandığı, kredi koşullarının zorlaştığı bu dönemde Türkiye’de yerleşik şirketlerin alacak tahsil sürelerini kısaltmaya çalıştıklarını görüyoruz. Ülkemizde de alacak tahsil süresi 2018 yılında 3 gün kısalarak 79 güne inmiş durumda.” dedi. Bunlarla birlikte tekstil, kimya ve teknoloji sektörlerinde alacak tahsil sürelerinin hala 100 günü aştığını ekledi.

Özüner, önümüzdeki günlerde tüm sektördeki çoğu firmanın alacak tahsil sürelerini kısaltmaya çalışacaklarını ve alacaklarını sigorta ile güvence altına almaya yöneleceklerini tahmin ettiklerini belirti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum