Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Türk Öğrenci Öyle Bir Cevap Verdi ki 1 Milyonluk Burs Kazandı!

Liseyi birincilikle bitiren Şeyda Takiş, SBS’de ilk 100’e girmekle kalmayıp, verdiği cevapla Cornell Üniversitesi’nden de 1 milyon liralık burs kazanmayı başardı. İşte ayrıntılar…

Mars’ta koloni sorusuna verdiği cevapla, Cornell Üniversitesi yetkililerini etkilemeyi başaran Şeyda Takiş, gösterdiği başarıyla hepimizin göğsünü kabarttı. Liseden birincilikle mezun olan 19 yaşındaki öğrenci, Seviye Belirleme Sınavı’ndaki başarısıyla hedeflerini yüksek tuttuğunu belli etse de kazandığı 1 milyon liralık burs pek çok kişiyi şaşırttı. İşte ileride daha çok başarılara imza atacağına kesin gözüyle bakılan Şeyda Takiş ve milyonluk bursunun hikayesi:

İstanbul Erkek Lisesi’nden bu yıl mezun olan Şeyda, hem liseyi birincilikle bitirdi hem de SBS’de ilk 100’e girerek takdir topladı.

İstanbul Erkek Lisesi’nden bu yıl mezun olan Şeyda!

Başvurduğu 7 üniversitenin üçünden tam burs kazandığını söyleyen genç kız, kendisine 1 milyon TL’lik burs kazandıran sorunun cevapladıkları arasında en ilginci olduğunu belirtti.

“İnsanlığın sonu geldiğinde Mars’a yerleşecek 100 kişilik koloni tasarlayın” sorusuna maksimum 700 kelimelik cevap vermesi gereken Takiş, yanıtıyla tam burs kazandı.

Mars’a yerleşecek 100 kişilik koloni tasarlayın sorusuna verdiği cevapla 1 milyon kazandı.

Bunu şu sözlerle açıkladı: “Cornell Üniversitesi mülakatında, insanlığın sonu geldiğinde Mars’a yerleşecek 100 kişilik bir koloni tasarlamam istendi. Bu en ilginç soruydu. 700 kelimede yepyeni bir toplum oluşturmak zordu. Ama toplumdaki sorunları azaltıp yeni bir yaşam alanı kurmayı özetledim.” 

Amerika’da Cornell, Duke ve Pennsylvania Üniversite’sinden tam burs aldığını söyleyen Takiş, ayrıca Duke Üniversitesi’nden dünyanın her yerinden başvuran 35 bin kişinin arasındaki 9 kişiden biri olarak başarı bursunu da kazanmış.

UPenn tarafından World Scholars isimli bir gruba da seçildiğini belirten Şeyda, ayrıca İngiltere’de King’s College London, University College London, University of Bath ve İsviçre’de ETH Zürich’i kazanmış.

3 prestijli üniversiteden burs kazandı.

Cornell Üniversitesi’nden 4 yılda 300 bin dolarlık burs alacak olan Şeyda’nın 4 yıl içinde alacağı toplam miktar aşağı yukarı 1 milyon lira olacak.

Başarısını kendini ifade edebilme yeteneğine ve okul dışı aktivitelerine borçlu olduğunu söyleyen Takiş, bilgisayar mühendisliği eğitimi alıp yapay zeka üzerine çalışmak istiyor. Biz de Şeyda’nın hedeflerine ulaşmasını diliyor ve onun gibi başarı örneklerinin haberlerini paylaşmaktan mutluluk duyduğumuzu ayrıca belirtiyoruz.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Başarı Hikayeleri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle