Yatırım yapmaya başla!

Türk Müteahhitleri Çin’den Sonra Dünyada 2. Sırada!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Türk müteahhitlerinin Engineering News Record (ENR) sıralamasında, Çin’den sonra ikinci sırada yer aldığını söyledi.
Türk Müteahhitleri Çin’den Sonra Dünyada 2. Sırada!

Balkan Odalar Birliği (ABC) Genel Kurulu’nun açılış oturumunda konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Balkanların Türkiye için coğrafi, siyasi, ekonomik, tarihi, kültürel ve insani bağlar bakımından önem taşıdığını belirtti.

Balkan Odalar Birliği’nin ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin güçlendirilmesinde çok önemli bir payı olduğunu ifade eden Pekcan, Türkiye’nin Balkan ülkeleriyle hem ithalatı hem de ihracatı artırdığını, Türk müteahhitlik ve teknik müşavirlik alanlarında işbirliği olanaklarının sağlandığını ve Türk müteahhitlerinin Çin’den sonra dünyada ikinci sırada geldiğini belirtti.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk müteahhitlerin Balkan ülkelerinde 337 proje ile 9,5 milyar dolarlık iş hacmine ulaştığını söyledi.

ABC Genel Kurulu’nun açılış törenine Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, eski Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı ve ABD Dönem Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu katıldı. Balkanların Türkiye için önemine değinen Ticaret Bakanı Pekcan, bu yılın Kasım ayı itibarıyla Balkan Odalar Birliği’ne üye ülkelerle ticaret hacmimizi %9 artırdığımızı, iş hacmimizin yeni kurulacak bağlantılarla daha üst seviyelere çıkmasını beklediklerini dile getirdi.

Türk müteahhitleri Engineering News Record (ENR) sıralamasında, Çin’den sonra ikinci sırada yer alıyor.

Karşılıklı yatırımların artırılmasına önem verdiklerini söyleyen Pekcan, devlet olarak yatırımların önündeki engelleri kaldırdıklarını, yeni işbirlikleri için müteahhitlik ve teknik müşavirlik alanlarında yeni fırsatların karşımıza çıktığını dile getirdi. Türk müteahhitlerinin dünyada ikinci sırada yer aldığını, 337 proje ve 9,5 milyar dolarlık iş hacmine sahip olduğunu belirtti.

Türkiye’de yatırım yapmayı cazip hale getirmek için bakanlıklar olarak koordineli bir şekilde çalışmayı sürdürdüklerini anlatan Pekcan, ülkemizde özel nitelikli serbest bölgeler kurmayı planladıklarını, bu alanların özellikle uluslararası şirketlerin operasyonlarını sürdürmeleri açısından birçok imkana sahip olacağını anlattı.

Türkiye ekonomi yönetiminin dış ticarette ve gümrük sisteminde tamamıyla dijitalleşmesi hedefleniyor.

Gümrüklerin Dijitalleştirilmesi, Tek Pencere, Liman Tek Pencere, Konteyner-Liman Takip Sistemi gibi projelerin hayata geçirildiğini söyleyen Pekcan, burada çalışmalarını TOBB ile birlikte yürüttüklerini söyledi.

Balkan Odalar Birliği üye ülkeleriyle gümrüklerde yaşanan sorunların çözülmesine yönelik daha fazla işbirliği imkanı bulunduğunu dile getiren Pekcan, “Vizyonumuz, Türkiye’nin doğal momentumuna bu yenilikçi vizyonumuzu katarak orta gelirli ülkeler seviyesinden yüksek gelirli ülkeler seviyesine çıkmaktır.” ifadesini kullandı. Dünya ticaretinin önünde ticaret savaşları gibi bir tehditin olduğunu ve karşılıklı ticaretin önündeki engellerin mutlaka kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Bakan Pekcan gereksiz maliyet artışı yaratan politikaların terk edilmesi gerektiğini söyledi.

Karşılıklı ticaretin önündeki engellerin kaldırılması ve geliştirilmesi amacıyla taşımacılık kotaları, geçiş ücretler gibi ticaret mallarının taşınmasını zorlaştıran ve gereksiz maliyet artışı yaratan politikaların terk edilmesi gerektiğini söyleyen Pekcan, Türkiye olarak Gümrük Birliği’nin güncellenmesine çok önem verdiklerini belirtti. Gümrük Birliği’nin ile hem AB hem de Türkiye için kazançlı olduğunu söyleyerek; turizm ve ticaret dayalı olan vize uygulamalarının basitleştirilmesi, halklarımızın iç dolaşımını, ticari ve kültürel etkileşimini sağlamamız gerektiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#İnşaat kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum