Yatırım yapmaya başla!

Türk Mücevher Sektörü 2023 Yılında İhracatını 12 Milyar Dolara Çıkarmayı Hedefliyor

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Kamar, sektörün 2023 yılında 12 milyar dolar ihracat hedefi belirlediğini açıkladı.
Türk Mücevher Sektörü 2023 Yılında İhracatını 12 Milyar Dolara Çıkarmayı Hedefliyor

Mücevher İhracatçıları Birliği’nin üyeleri 2019 yılının sektör açısından nasıl geçtiğini değerlendirmek, karşılaşılan problemlere çözüm üretmek ve konu hakkında yetkililerle fikir alışverişinde bulunmak amacıyla Sheraton İstanbul Ataköy Hotel’de düzenlenen etkinlik kapsamında buluştu.

Birlik Başkanı Mustafa Kamar, yılın sektör için nasıl geçtiğini değerlendirdi ve 2023 yılında 12 milyar dolar mücevher ihracatı gerçekleştirmeyi hedeflediklerini açıkladı. Bu hedefin gerçekleştirilebilmesi için hükümetin desteğine ihtiyaç duyduklarını ifade eden Kamar, özellikle “dahilde işleme rejimi” konusunun altını çizdi.

Kamar, mücevher sektörüne getirilecek her türlü yeni yönetmelik, kanun ve yasaların kendileri ile isrişare edildikten sonra yürürlüğe konulmasını talep etti.

Mücevher İhracatçıları Birliği Mustafa KamarTürk mücevher sektörünün 2019 yılı için 6 milyar dolarlık ihracat hedeflediğini söyleyen Kamar, buna rahatlıkla ulaşıldığını ve bu yıl 6,6 milyar dolarlık ihracata imza atıldığını bildirdi. Yakalanan bu rakamda dahilde işleme rejiminin katkısının büyük olduğunu dile getirdi.

Dahilde işleme rejimini, ihracat edilebilecek ürün üretimi için gereken ve ithal edilen, bu sebeple de ithali gümrük vergisine tabi tutulan aramalara ya da girdilere gümrük muafiyeti getiren bir ihracat teşvik sistemi olarak tanımladı. Bu rejim ile ilgili devlet tarafından son dönemlerde getirilen yönetmeliklerin mücevher ihracatını zayıflatacağını belirten Kamar, gereken düzenlemelerin yapılmasını talep etti.

Kamar, diğer ülkelerle mücevher sektöründe gerçekleştirilen ticari iş birliklerinde tüm ülkelere söz konusu rejimi kullanmalarını söylediklerini aktardı ve ihracatın artırılması için bu sisteme ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Mücevher Sektörü Ticari İş BirliğiMücevher sektörünün ilerlemesi için hükümet tarafından verilen desteklerin artırılmasını istedi. Mücevherin stratejik bir sektör olduğunu ifade eden Kamar, ihracatçıların elindeki tüm imkanları kullandığını ve bundan sonra elde edilecek ilerlemenin hükümetin iradesinde olduğunu bir kez daha yineledi. Yapılacak değişikliklerin önceden bildirilmesiyle sonradan düzeltilmesi zor olan yanlışların önüne geçilebileceğini söyledi.

2020 yılının ilk VIP mücevher fuarının 3 Ocak’ta Antalya’da düzenleneceğini duyuran Kamar, bu etkinliğe 25 farklı ülkeden katılımcı beklendiğini bildirdi. Sektör olarak faaliyetlerini özellikle Rus Cumhuriyeti ve Doğu Avrupa’da artırmak istediklerini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum