Yatırım yapmaya başla!

Türk Mücevheri, 2019’da Gerçekleştirdiği 7,2 Milyar Dolar İhracatla Rekor Kaydetti!

Türk mücevher sektörü, 2019 yılında gerçekleştirdiği 7,2 milyar dolarlık ihracatla rekor kırdı.
Türk Mücevheri, 2019’da Gerçekleştirdiği 7,2 Milyar Dolar İhracatla Rekor Kaydetti!

Mücevher İhracatçıları Birliği, 2019 yılı için 6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmeyi hedef belirlemişti. 2019 yılının sona ermesiyle birlikte açıklanan rakamlar, sektörün yıl boyu yaptığı ihracatlarda rekor yakaladığını gösterdi. Birlik, 2019’daki FOB mücevher ihracatının 4,1 milyar dolar tutarında olduğunu ve Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamındaki altın bedelleriyle birlikte toplam 7,2 milyar dolarlık ihracata imza atıldığını bildirdi.

Yakalanan bu rakam, hem hedeflenen 6 milyar dolar sınırını aştı, hem de mücevher sektörüne tarihi bir rekoru getirdi.

Birlik Başkanı Mustafa KamarMücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kamar, ihracat gerçekleştirip ürünlerinde kullandığı hammaddeleri ithal etmek durumunda kalan firmalara gümrük muafiyeti ayrıcalığı sunan Dahilde İşleme Rejimi sisteminin sektörün ihracatının artması için şart olduğunu söyledi.

Birliği adına konuşan Kamar, hedef pazar olarak seçtikleri ülkeler ile dostane ilişkiler kurduklarını ve bu sayede ülkeleri daha yakından tanıma fırsatı yakaladıklarını aktardı. Dünya ticaretindeki en önemli unsurlardan birinin ülkeler arası iletişim olduğunu ifade etti. Geçtiğimiz yıl birlik olarak Suudi Arabistan, Hong Kong ve Miami gibi ülkelere ziyaret gerçekleştirdiklerini, oralardaki mücevher alıcılarıyla görüşme fırsatı yakaladıklarını aktardı.

2019 yılında toplam 7,2 milyar dolarlık mücevher ihracatı gerçekleştirildiğini duyuran Kamar, bunun birlik tarafından organize edilen yabancı alıcılar ve 8. Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Değerli Taş ve Mücevher Birlikleri Konferansı sayesinde gerçekleştirildiğini vurguladı.

Sektörün ivmesini sürdürebilmesi açısından DİR uygulamasının büyük önem taşıdığını söyledi. DİR’in uygulamadan kalkmasıyla sektörün bu kapsamda gerçekleştirdiği ihracatında 3 milyar dolarlık kayıp yaşanacağını düşünen Kamar, sistemin kaldırılmak yerine önünün açılması gerektiğini söyledi.

DİR’in kullanılması için herhangi bir serbest ticaret anlaşması şartı ya da gümrük mevzuatı gerekmediğini bildirdi. DİR’in gelişerek her ülkede kullanılması durumunda Türk mücevherinin çok daha başarılı ihracat rakamları geliştirebileceğini ekledi.

Türk Mücevheri İhracatDİR kapsamında işlenen altın bedelinin 3,1 milyar olduğunu ve bu rakamın 7,2 milyar dolar tutarında belirlenen 2019 mücevher ihracatının içinde yer aldığını belirten Kamar, sektörün en fazla ihracatı İngiltere’ye gerçekleştirdiğini açıkladı. En fazla mücevher ihraç edilen ülkeler sıralamasında hemen ardından sırasıyla Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Hong Kong ve İsviçre geldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum