Yatırım yapmaya başla!

Türk Markaları Yurt Dışında Her Gün 2 Yeni Mağaza Açıyor!

Yurt içinde yüksek maliyet ve düşük karlılık gibi faktörler, perakende mağazacılık sektörünü yurt dışına yöneltiyor. Türk markaları yurt dışında neredeyse her gün 2 yeni mağaza açıyor.
Türk Markaları Yurt Dışında Her Gün 2 Yeni Mağaza Açıyor!

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, Türk markalarının yurt dışına yöneldiğinin ispatı olan rakamları açıkladı. Geçen yıl 650 yeni mağaza açıldığını belirten Öncel, yurt dışındaki büyüme hedeflerinin bu yıl da devam ettiğini her gün ortalama iki yeni mağaza açıldığını ifade etti.

Yurt içinde karlılığın giderek düşmesi, girişimcileri yurt dışına yöneltiyor.

Türkiye’de son dönemde ekonominin giderek kötüleşmesi, artan vergi oranları, yüksek maliyet sebebiyle karlılığın giderek düşmesi gibi faktörler ticaret yapanların şanslarını yurt dışında aramalarına sebep oluyor.

Sinan Öncel saydığımız bu faktörlerin yanında, önceki yıllarda dövize endeksli yapılan ve güncellenemeyen kira kontratları ile ham madde maliyetlerindeki artış ve ithalat vergilerinin, kar oranlarında ciddi anlamda düşüşe yol açtığını belirtti.

2018 yılının başı itibarıyla, 100 Türk markasının yurt dışında 3 bin 150 mağazası bulunuyor.

108 ülkeye yayılan bu mağazalar ise toplamda 11 bin 500’e yakın satış noktasına sahip. Markalarımızın 2015 yılı ve öncesinde imzaladıkları kontratlara yönelik sıkıntıları hala tam olarak çözülmediği belirtilirken, mecburen ülke dışındaki fırsatların değerlendirilmeye çalışıldığı ifade edildi. Yurt dışında her gün en az 2 yeni mağaza açıldığını söyleyen Öncel, yıl sonunda 4 bin, 2020 yılında ise 6 bine yakın mağazaya ulaşacağımızı sözlerine ekledi.

Türkiye’nin en çok mağazası bulunan ülkelerin başında ise Rusya yer alıyor.

Yerli markalarımızın mağazasının en çok bulunduğu ülkenin 515 nokta ile Rusya olduğu bildirildi. Rusya’yı ise sırasıyla; 264 mağaza ile Suudi Arabistan, 227 mağaza ile Kazakistan, 199 mağaza ile İran, 181 ile Ukrayna, 134 ile Romanya, 128 ile Irak, 125 ile Azerbaycan, 102 ile KKTC ve 75 mağaza ile Gürcistan takip ediyor. Coğrafi bölgeler olarak bakıldığında ise toplam mağaza sayısının %41’inin Rusya, Azerbaycan, Ukrayna ve Kazakistan’da yer aldığı göze çarpıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Alışveriş kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum