Yatırım yapmaya başla!

Türk Makine Sektörü İhracatında Artış: Dört Ayda 6 Milyar Doları Gördü

2019 yılının ilk dört ayında Türk makine sektörü ihracatı, bir önceki yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında %6,5 artış göstererek 5,8 milyar dolara çıktı.
Türk Makine Sektörü İhracatında Artış: Dört Ayda 6 Milyar Doları Gördü

Türkiye makinecilerinin 2019 yılının ilk dört ayında başta ABD, İngiltere, İtalya ve Fransa olmak üzere sanayi yönünden gelişmiş ülkelerde büyük bir ihracat artışı sağladığı, Makine İhracatçıları Birliği’nden gelen açıklamayla bildirildi. Türk makine sektörünün en büyük ihracat pazarından biri olan Almanya, sanayiindeki durgunluk, buraya gerçekleştirilen makine ihracatının %8,8 gerilemesine yol açtı.

Bu performans ile Türk makine sektörü ihracattan sağlanan geliri, yılın ilk dört ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %6,5 artırdı. Toplam ihracat sektör içinde 5,8 milyar dolara çıktı. Bunun yanında makine sektöründe ihracatın ithalatı karşılama oranı %78,8 seviyelerini gördü.

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, yerli makinenin Türkiye ekonomisinin adeta ilacı olduğunu ifade etti.

Açıklamasını sürdüren Karavelioğlu, makine sektörünü yeniden stratejik sektörler arasında konumlamanın bu ilacın etkisini artıracak önemli bir adım olduğunu belirtti. “Bu kapsamda yerli sanayiciyi yerli makine kullanmaya teşvik etmek ve başta makine olmak üzere tüm yüksek teknolojili mal ve ürünlerin ihracatını destekleyici politikalar uygulamak öncelik olmalıdır. Dış ticaret açığını kapamak hepimizin milli sorumluluğudur.” şeklinde görüşlerini aktardı.

Bunlarla birlikte imalat sanayiinde süregelen problemlerin yabancı müşterilerin pazarlık gücünü artırdığı ve firmaların mali durumunun ürün fiyatları üzerinde etkili olduğu da Karavelioğlu tarafından bildirildi. Ayrıca yurt içi pazarlarındaki daralmanın, firmalar arasındaki rekabeti yurt dışına da taşıdığını ve bu durumun yılın ilk bölümünde makinelerin değerinin altında satılmasına sebebiyet verdiğini açıkladı.

İhracattaki birim fiyatların 2018’in aynı dönemine göre %10 azaldığı da Karavelioğlu’nun aktardığı bilgiler arasında.

İhracattaki Birim Fiyatların 2018'in Aynı Dönemine Göre Azaldığı da Bilgiler Arasında“Bu sorunun Yeni Ekonomi Programı kapsamında alınacak yapısal ekonomik önlemlerle düzelmesini ve fiyatların hak ettiğimiz noktada dengelenmesini bekliyoruz. Diğer yandan yerli sanayicimizi de yine, yeniden yerli makine kullanmaya çağırıyoruz.” şeklinde görüşlerini bildiren Başkan Karavelioğlu, ekonomik anlamda iyileşme ve büyümenin ancak yerli sanayicinin ithal makineye bağımlı kalmaması ve üretimde yerli makine kullanımının yaygınlaştırılmasıyla mümkün olacağını bildirdi.

Karavelioğlu, Türkiye’nin enerjiden sonra en fazla ithal ettiği ikinci ürün olan makinelerin ithalatının her yıl 10 milyar doların üzerinde açık vermemize neden olduğunu vurguladı. “İçten yanmalı motor, büro makineleri, pompa ve kompresörler ile türbin ve turbojet ithalatının yılın ilk dört ayında yarattığı 1,4 milyar dolarlık dış ticaret açığı yılın kalan kısmında daha da artarsa, bu durumun ekonomimiz üzerindeki yükü büyük olacak.” ifadeleriyle açıklamalarını bitirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum