Yatırım yapmaya başla!

Türk Makine Sektörü 2019’u 18 Milyar Dolarlık İhracatla Bitirmeyi Hedefliyor!

Rekabette oldukça güçlü bir duruş sergileyen Türk makine sektörü, 2019 yılı bitiminde ihracatta 18 milyar doları yakalamayı hedefliyor.
Türk Makine Sektörü 2019’u 18 Milyar Dolarlık İhracatla Bitirmeyi Hedefliyor!

Makine İhracatçıları Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre; 2019 yılının Kasım ayında yapılan makine ihracatı 1,5 milyar doları aşarken, 11 ay boyunca yapılan makine ihracat tutarı 16,4 milyar dolar seviyesinde kaydedildi. Böylelikle sektör bu yılın ilk 11 ayında 2018 yılının aynı dönemine kıyasla %4,1 oranında daha fazla makine ihraç etti.

Euro Bölgesi’nin en güçlü ekonomisi olan Almanya’nın Ekim ayı sanayi üretiminde %1,7’lik gerileme meydana gelmiş ve ülke ekonomisi ciddi bir durgunluk dönemine girmişti. Fakat buna rağmen ülke en fazla Türk makinesi ihraç eden yer olarak ilk sıraya yerleşti.

Türk makine sektörü, Almanya’ya her ay ortalama 200 milyon dolar tutarında makine ihraç etti. Bunun yanında ABD, Fransa ve Rusya da sektör ihracatında önemli rol oynadı.

En Fazla Makine İhracatı Almanya'ya YapıldıMakine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, Avrupa’da imalat sanayisinin ciddi anlamda gerilediği bir ortamda Türk makine sektörünün karşılaştığı yoğun ilginin önemli bir başarı olduğunu belirtti. Avrupa ülkelerinde gerilemeye devam eden fabrika siparişlerine rağmen Türk makine sektörünün güçlü talep ile ayakta kalacağını belirtti.

Türk makine sektörünün bu yıl Rusya’ya yaptığı ihracatın geçen yıla kıyasla %20 arttığına dikkat çeken Karavelioğlu, en fazla yatırım harcaması yapan ülkelerin sadece imalat hacimlerinin değil, makine alımları içinde yabancı malların payının da azaldığını açıkladı.

Türkiye’nin henüz birkaç yıl öncesine kadar her yıl ortalama 15 milyar dolarlık dış ticaret açığı verdiğini anımsattı ve bu rakamın 2019 yılı itibarıyla 4,4 milyar dolar seviyesine kadar düşürmenin önemli bir başarı olduğunu ekledi. Yerli makineye yönelimin bu derece yoğun olduğu bir ortamda bu alanda dış ticaret açığı vermenin sürdürülebilir olmadığını söyledi.

Karavelioğlu, Türk makine sektörünün teknoloji odaklı dönüşümdeki stratejik rolüne dikkat çekerek makine ihracatçılarının mevcut yatırım koşullarının iyileştirilmesi için bakanlık tarafından destek sağlandığını ifade etti.

Kutlu KaravelioğluBu kapsamda başta Ticaret Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın önemli çalışmalar yürüttüğünü ifade etti. Makine sektörünün dünya çapında en büyük rekabet alanına sahip olan sektör olduğunu söylerken, 2019 yılını 18 milyar dolarlık ihracat ile kapatmayı hedeflediklerini belirtti. 2020 yılında da Türk ekonomisini ayakta tutan en önemli sektörlerden birinin makine sektörü olacağını ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum