Yatırım yapmaya başla!

Türk Lirasındaki Kırılganlık Kredi Notu Açısından Olumsuz!

Moody's Türk lirasındaki değer kaybını değerlendiren bir rapor yayımladı. Buna göre TL'deki kırılganlık ülkenin kredi notu için en önemli olumsuz etken olarak öne çıkıyor.
Türk Lirasındaki Kırılganlık Kredi Notu Açısından Olumsuz!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s geçtiğimiz ay Türkiye’nin kredi notunu Ba1’den Ba2’ye, not görünümünü ise negatiften durağana çevirmişti. Moody’s kararına dolar kuru sert tepki vererek yükselişe geçmişti. Türk lirasının geçtiğimiz haftaki değer kaybı konusunda değerlendirme yapan Moody’s, bu durumun Türkiye’nin kredi notu açısından olumsuz olduğunu belirtti.

Türk lirası geçtiğimiz haftalarda sert değer kayıpları yaşayarak, gelişen ülke paraları arasında en kötü performans gösteren ülke parası oldu.

TL, son haftalarda Moody’s’in kredi notunu düşürmesi cari açık ve enflasyondaki bozulma, artan jeopolitik risklerin etkisiyle sürekli değer kaybetti. Dolar ve Euro başta olmak üzere birçok döviz kuru ise rekor kırdı. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, düşük döviz rezervi ve ülkenin dış kırılganlıkları göz önüne alındığında, liradaki kayıpların Türkiye’nin kredi notunu olumsuz şekilde etkilediğini bildirdi.

Türk lirasındaki değer kaybının devam etmesi halinde, döviz geliri olmayan şirketlerin geri ödeme gücünün zayıflayacağı söylendi.

TL’deki değer kaybının Türk bankacılık sektörü için olumsuz olduğu ve yüksek enflasyon ile birleştiğinde sorunlu kredilerin artabileceği tahmini yapıldı. Bunun yanında enflasyonu yükseltmesi, şirket karlılıklarını ve tüketici satın alma gücünü azaltmasının doğuracağı olumsuzluklar da kurumun yaptığı değerlendirmeler arasında yer aldı. Merkez Bankası’nın liradaki değer kaybını önlemek adına mücadeleye hazır oldukları, ancak geç kalınması halinde yeniden baskı altına gireceği belirtildi.

Güne 4,09 liradan başlayan dolar Ocak ayı işsizlik rakamlarına çok tepki vermedi.

Türkiye İstatistik Kurumu, bu sabah yılın ilk işsizlik rakamlarını açıkladı. İşsizlik oranı %10,8 gelirken, 3 milyon 409 bin kişinin işsiz olduğu bildirildi. Dolar ve Euro haftaya yatay başladı. Dolar işsizlik rakamları açıklandıktan sonra kısa süreli 4,10 seviyesini test etse de yeniden 4,09’a geriledi. Dolar/TL saat 14:00 itibariyle 4,0986’dan işlem görüyor. Güne 5,05’ten başlayan Euro ise aynı dakikalarda 5,0704 seviyesine çıkmış durumda.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum