Yatırım yapmaya başla!

Türk Lirası Toparlanma Sinyali Verdi

Türk Lirası Toparlanma Sinyali Verdi

Asya hisselerindeki rahatlama ve ABD hisselerindeki artış ile küresel piyasalar toparlanmaya başladı. Bu toparlanma Türk Lirası’na da yansıdı, lira yükselişini 3. güne taşıdı. Dolar/TL kuru %1,1 geriledi ve 2.9010 seviyesine geldi.

London Capital Group piyasa stratejistlerinden İpek Özkardeşkaya; “Kısa vadeli hızlı yükselişlere doğru bir yönelme söz konusu. FED’in Eylül ayında faiz artıracağı beklentilerinin düşmesi ile carry-trade para birimleri makul bir getiri sunuyor. Türkiye özelinde seçim tarihinin netleşmesi geçici bir rahatlama sağladı. Ancak aşağı yönlü riskler sürüyor,” şeklinde görüş bildirdi.

Geçtiğimiz yıllarda Türk Lirası ile ilgili en iyi tahmini yapan UBP stratejisti Koon Chow, Türk Lirası’nın öncelikle küresel risk iştahı gevşemesi ile toparlanacağını, sonrasında ülkedeki enflasyonu dengelemek için %7-8 değer kaybedeceğini söyledi.

Koon Chow, gelişen ülkelerle ilgili olarak 2016 yılında bu ülkelerdeki durumun daha kötü olmayacağını, Çin piyasalarındaki karmaşanın tekrarlanmasının da zor olduğunu belirtti.

Türkiye’nin aylardır içinde bulunduğu siyasi belirsizliğin ve alınan erken seçim kararının yatırımcı güvenini sarstığını söyleyen Chow, bu durumu bir felaket olarak adlandırmasa da ekonomik kırılganlıklarda bir risk olarak görüyor.

Koon Chow, Türkiye’nin yakın tarihte resesyona girip girmeyeceği sorusuna ise şu yanıtı verdi; “Türk özel sektörü, çok elverişsiz koşullar olmasına rağmen tipik olarak dinamik olduğu ve iyi iş bulmaya odaklandığı için bir resesyon olduğunu düşünmüyorum. Fakat Türkiye büyük olasılıkla önümüzdeki birkaç yıl %2-3 bandında büyüyecek ki bu benim için gerçekten bir hayal kırıklığı anlamına geliyor.”

Geçtiğimiz günlerde 26 ekonomistin katıldığı Bloomberg News’in anketine göre, Türkiye ekonomisi 2. çeyrekte %3 büyüyecek. 2016 yılı için büyüme beklentisi ise %3.5’a yükseltildi.

Ülke gündemine baktığımızda alınan erken seçim kararının detayları göze çarpıyor. Liderlerin haftalardır süren görüşmelerinden bir uzlaşma çıkmayınca 1 Kasım’da erken seçime gidilmesi kararı alındı.

26. dönem milletvekili seçiminin başlangıcı 31 Ağustos’ta olacak, milletvekili aday listesi 18 Eylül’de YSK’ya verilecek, kesin liste ise 28 Eylül’de yayımlanacak. Seçim takviminin detaylı listesini YSK’nın internet sitesinde bulabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum