Paylaşım

Türk Lirası Sert Düşüşlerini Sürdürüyor


 

Yeni hükümetin kurulması için verilen sürenin dolması ve ardından erken seçim kararının alınması ile Türk Lirası değer kaybetmeye devam ediyor.

Hükümetin kurulması için verilen 45 günlük süre sona erdi. Bir uzlaşmaya varılamayan bu süreç sonunda erken seçim kararı çıktı. Ülkede yaşanan siyasi belirsizliklerin yanında, bir de gelişmiş ülkelerin para birimlerine gelen sert satışlar, Türk Lirası’nın düşüşlerini sürdürmesine sebep oldu.

Haftaya kötü başlayan Türk Lirası, dolar karşısında 2.9580 seviyesine gelirken, Euro karşısında 3.40’a kadar düştü. Dolar ve Euro’nun eşit ağırlıkta olduğu sepet kur ise 3.18’in altına indi.

HSBC Varlık Yönetimi yatırım stratejisti İbrahim Aksoy; “Lira gelişen piyasalardaki satış dalgasından ve bununla birlikte düşük emtia fiyatları ve Çin’deki satışlardan kaçamıyor. Siyasi durum ve para politikasının lirayı koruyup koruyamayacağına ilişkin şüpheler, Türk Lirası’nı daha kırılgan hale getiriyor,” değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Lirası’ndaki düşüşün şirketlere rekabet konusunda bir avantaj sağlayabileceğini düşünse de piyasalar durumun tam tersi olduğunu gösteriyor.

Şirket tahvil faizi ile ABD Hazine tahvil faizi arasındaki fark, geçtiğimiz hafta bu yılın en büyük artışını kaydetti. Aradaki bu fark ikinci çeyrek dönemde daralma göstermişti.

Cumhurbaşkanının baş danışmanı Cemil Ertem, liranın dolar karşısında 3 ile rekabetçi bir seviyeye gerilemesinin kötü bir durum olmayabileceğini ifade etmişti. Fakat liradaki düşüş, geçtiğimiz ay şirketlere 56 milyar dolarlık dış borçta, lira bazında ekstra % 8’lik bir artışa yol açtı.

Londra’daki Mitsubishi UFJ Securities International Plc kredi stratejistlerinden Trieu Pham; “Yatırımcının Türk kredisi ile ilgili şu an sıcak hissetmesi için fazla neden yok. Şirketlerin iyi temelleri var; ancak liradaki değer kaybı karlarını olumsuz etkiledi,” şeklinde görüş bildirdi.

Türk Lirası bu yıl, 24 gelişen piyasa para birimi arasında en büyük üçüncü düşüşü gösteren para birimi oldu.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın