Yatırım yapmaya başla!

Türk Lirası Sert Düşüşlerini Sürdürüyor

Türk Lirası Sert Düşüşlerini Sürdürüyor

Hükümetin kurulması için verilen 45 günlük süre sona erdi. Bir uzlaşmaya varılamayan bu süreç sonunda erken seçim kararı çıktı. Ülkede yaşanan siyasi belirsizliklerin yanında, bir de gelişmiş ülkelerin para birimlerine gelen sert satışlar, Türk Lirası’nın düşüşlerini sürdürmesine sebep oldu.

Haftaya kötü başlayan Türk Lirası, dolar karşısında 2.9580 seviyesine gelirken, Euro karşısında 3.40’a kadar düştü. Dolar ve Euro’nun eşit ağırlıkta olduğu sepet kur ise 3.18’in altına indi.

HSBC Varlık Yönetimi yatırım stratejisti İbrahim Aksoy; “Lira gelişen piyasalardaki satış dalgasından ve bununla birlikte düşük emtia fiyatları ve Çin’deki satışlardan kaçamıyor. Siyasi durum ve para politikasının lirayı koruyup koruyamayacağına ilişkin şüpheler, Türk Lirası’nı daha kırılgan hale getiriyor,” değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Lirası’ndaki düşüşün şirketlere rekabet konusunda bir avantaj sağlayabileceğini düşünse de piyasalar durumun tam tersi olduğunu gösteriyor.

Şirket tahvil faizi ile ABD Hazine tahvil faizi arasındaki fark, geçtiğimiz hafta bu yılın en büyük artışını kaydetti. Aradaki bu fark ikinci çeyrek dönemde daralma göstermişti.

Cumhurbaşkanının baş danışmanı Cemil Ertem, liranın dolar karşısında 3 ile rekabetçi bir seviyeye gerilemesinin kötü bir durum olmayabileceğini ifade etmişti. Fakat liradaki düşüş, geçtiğimiz ay şirketlere 56 milyar dolarlık dış borçta, lira bazında ekstra % 8’lik bir artışa yol açtı.

Londra’daki Mitsubishi UFJ Securities International Plc kredi stratejistlerinden Trieu Pham; “Yatırımcının Türk kredisi ile ilgili şu an sıcak hissetmesi için fazla neden yok. Şirketlerin iyi temelleri var; ancak liradaki değer kaybı karlarını olumsuz etkiledi,” şeklinde görüş bildirdi.

Türk Lirası bu yıl, 24 gelişen piyasa para birimi arasında en büyük üçüncü düşüşü gösteren para birimi oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum