Yatırım yapmaya başla!

Türk Lirası Seçim Sonrası Hızla Yükseldi

Türk Lirası Seçim Sonrası Hızla Yükseldi

Haziran seçimlerinde tek başına iktidar olmaya yetecek oyu alamayan AK parti, bu yıl içerisinde yapılan ikinci seçimde hedefine ulaştı. Dün yapılan seçimde yeterli oyu alan AK Parti tek başına iktidar oldu. 7 Haziran seçimi sonrasında parti liderleri bir türlü ortak paydada buluşamadı, yeni hükümet için koalisyon görüşmeleri hep sonuçsuz kaldı. Bu da ülkede gerginlik yaratan siyasi bir karışıklığa neden olmuştu.

Dün yapılan milletvekili seçimlerinde AK Parti oyların %49’unu aldı. Resmi rakamlar henüz açıklanmadı ancak 550 milletvekilinden oluşan parlamentonun, 316 sandalyesini AK Parti’nin alması bekleniyor. Haziran seçimleriyle kıyasladığımızda MHP ciddi oranda oy kaybederken, CHP‘de fazla bir değişiklik olmadı. HDP ise geçen seçimde olduğu gibi %10 barajını aşarak meclise girmeyi başardı.

Kasım seçiminden net bir sonucun çıkması üzerine piyasalar rahatladı ve Türk Lirası yükselişe geçti. Dolar karşısında 2.78650 olan Türk Lirası, seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte 3.1’e sıçradı. Lira, Euro ve dolardan oluşan sepet karşısında %2.7 oranında arttı ve 2.9805 seviyesine çıktı. Euro karşısında da yükselen Türk Lirası, %2.8’lik bir artışla 3.1272’ye yükseldi.

Türkiye tahvillerinin faizi 44 baz puan düştü ve %9.33’e geriledi. 2 yıl vadeli tahvillerin faizi ise %9.6’ya indi. Borsa İstanbul’da BIST 100 Endeksi ve 10 yıl vadeli Türk tahvilleri, Ekim ayında bu yılın en büyük kazançlarını gerçekleştirdi.

Anadolubank döviz traderı Alp Şerbetli, yaptığı değerlendirmede; “Piyasa ülkenin 7 Haziran seçimlerinin ardından görülen siyasi çekişme dönemine girmeyeceğine ikna oldu. Tek parti iktidarı siyasi riskleri en azından kısa vadede ortadan kaldıracak ve dolar/TL’nin 2.60-2.65 seviyelerini test etmesi mümkün,” dedi.

GAM UK Ltd. yatırım direktörü Paul McNamara ise Türk lirasının keskin bir şekilde güçlenmesi halinde, bu durumun insanların gerçek iyimserliğinden çok pozisyonlarını kapatma ihtiyacından kaynaklanacağını bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum