Yatırım yapmaya başla!

Türk Lirası Para Politikası Kurulu Öncesinde Zayıf Seyrediyor

Türk Lirası Salı günü zayıfladı. Yatırımcılar dikkatlerini bu hafta yapılacak para politikası komitesinin faiz oranlarını yükseltmesine çevirdi. İşte ayrıntılar;
Türk Lirası Para Politikası Kurulu Öncesinde Zayıf Seyrediyor

Bu yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın para politikası konusundaki tutumuna yönelik endişeler ve yakın zamanlarda izlenen Ankara ile Washington arasındaki diplomatik gerilimin şiddetlenmesi liradaki değer kaybını yüzde 40’lara yükseltti.

Faizlerin karşısında duran Erdoğan, kredi kaynaklı büyümeyi rayda tutmak için düşük borçlanma maliyetleri istiyor. Yatırımcılar faiz oranlarının artırılması gerektiğini söylüyor ancak TCMB, Erdoğan’ın faize karşı tutumu nedeni ile piyasanın beklentilerini karşılamayabilir.

Temmuz ayında yapılan son para politikası komitesi toplantısında merkez bankası, bir hafta vadeli repo oranını yüzde 17,75 ile değiştirmiş ve beklentileri karşılamıştı. Zira o zamandan beri değerinin yüzde 26’sını kaybetti ve resmi verilere göre geçen hafta yıllık enflasyonun Ağustos ayında 17,90’a yükseldiğini gösterdi.

Merkez bankası enflasyon verilerinin ardından kısa bir süre sonra yaptığı açıklamada fiyat istikrarını sağlamak için gerekli tedbirleri alacağını açıkladı ve Perşembe günü yapılacak olan toplantıda faiz oranlarının artırımı için piyasa beklentilerini yükseltti.

Morgan Stanley ekonomisti Ercan Ergüzel yaptığı bir açıklamada, “USD/TL’nin 6,40 bandında sabit kalması varsayımıyla, TÜFE’nin Aralık ayında yıllık bazda yüzde 20,7 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz,” dedi.
Liradaki keskin amortisman ve ekonomiye olan geniş etkileri de Türk şirketlerinin finansallarına ilişkin endişelere yol açtı. Ancak kredi değerlendirme kuruluşu Moody’s Salı günü yaptığı açıklamada, “çoğu Türk şirketinin yükselen belirsizliklere rağmen refinansman risklerini üstlenebileceğini ve aynı zamanda sağlıklı likidite profilleri ve iyi dengelenmiş borç vadeleri Türk finansal olmayan şirketlerin kredi kalitesini 12-18 ay boyunca potansiyel refinansman risklerinden korumalıdır,” dedi.

Türk şirketlerinin kredi kalitesine yönelik en büyük riskin, şirketlerin finansallarına uygulanan değer kaybına ek olarak, borçlanmaya olan kurumsal erişimdeki düşüş oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum