Paylaşım

Türk Lirası Politikayla Toparlanıyor


 

Son altı aydır Türk Lirası'ndaki değişim rüzgarları bitmek bilmiyor. Önce siyasi belirsizlikten etkilenen Lira değer kaybetti, seçim sonrasında başladığı yükselişini geçen hafta yaşanan uçak krizi durdurdu. Bu hafta ise verdiği kayıpları telafi ediyor. Türk Lirası'ndaki son durum şöyle...

Geçen hafta Suriye sınırında bir Rus savaş uçağının Türkiye tarafından düşürülmesinin ardından iki ülke arasında gerginlik başladı. Bu durumdan etkilenen lira, dolar karşısında %3 değer kaybetti. Bu hafta ise Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinin yeniden gündeme gelmesi ile toparlanan Türk Lirası, kayıplarının yarısını telafi etmeyi başardı.

Dolar/TL kuru, dün İstanbul Bayrampaşa’da yaşanan bombalı patlamanın ardından 2.89 seviyesinde günü tamamladı. Bu sabah itibariyle 2.8902/2.8925 seviyelerinde seyrediyor.

Doların diğer önemli altı para birimi karşısındaki seyrini inceleyen endeks, %0.1 artışla 99.894 seviyesine çıktı. Endeks, Pazartesi günü gördüğü 100.310 seviyesiyle son sekiz buçuk ayın en yükseğini görmüştü.

Moody’s Cuma günü Türkiye’nin kredi notunu açıklayacak. Bunun öncesinde yatırımcılar hafta içinde gerçekleşecek olan Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısına odaklanmış durumda. Bu toplantıdan 20 baz puanlık bir faiz indirimi kararının çıkabileceği öngörülüyor.

Öte yandan Türkiye’ye ABD’den ve NATO’dan destek gelmeye devam ediyor. Rus uçağının düşürülmesi konusunda ABD Başkanı Barack Obama ve NATO yetkilileri Türkiye’nin haklı olduğunu ve yapılan hareketin kurallar çerçevesinde doğru bir uygulama olduğunu belirtmişti. Obama’nın yaptığı konuşma ve NATO’nun Türkiye’ye askeri sevkiyat yapacağını açıklaması bizim için olumlu bir gelişme. Bir bankanın döviz masası işlemcisi konuyla ilgili olarak; “AB süreci, Kıbrıs konusunda anlaşma ihtimalini artıran adımlar; sanki Türkiye’nin yeniden yüzünü batıya çevirdiği izlenimini yaratıyor. Dışarıda ise gelişmekte olan ülkeler için pozitif bir süreç anlamına gelen ve yarın gerçekleşecek ECB’den yeni bir gevşeme olasılığı süreci var. Tüm bunlar piyasalardaki iyimserliğin ana nedenleri,” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın