Yatırım yapmaya başla!

Türk Lirasında Kayıplar Artarken Gözler Yarınki PPK Kararında

Dolar kuru 5,89’u aşarken, analistler liradaki kayıpların altında yatan etkenleri yorumladı. Piyasa ise yarın yapılacak PPK Nisan ayı toplantı kararlarına odaklandı.
Türk Lirasında Kayıplar Artarken Gözler Yarınki PPK Kararında

Güne yükselişle başlayan dolar kuru 5,89’un üzerini görürken, analistler Türk lirasının değer kaybetmesine sebep olan faktörleri değerlendirdi. ABD’nin İran kararı sonrası hareketlenen petrol fiyatları, S-400 meselesi, Merkez Bankası’nın rezervlerine yönelik endişeler derken, Türk lirası bir türlü başını kaldıramadı.

TL dolar karşısında bugün %1’den fazla değer kaybederken, gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 25 Nisan’daki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak karara çevrildi.

Geçen hafta İstanbul seçimlerinin sonuçlanması ile 5,71’e kadar inen kur, o tarihten bu yana yukarı yönlü seyrini sürdürdü.

Dolar endeksinin 22 ayın en yüksek seviyesini görmesi kurun artışını sağlayan en önemli faktör olurken, gün içi en yüksek 5,8922 seviyesi görüldü. Saat 16:18’de ise 5,8886 lirada seyrediyor. Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge, ABD’den gelen olumlu verilerin ve dolar endeksinde yükselişin TL gibi borçlanma zorunluluğu olan para birimleri için iyi olmadığını söyledi.

İstanbul seçimleri sonuçlanmasına rağmen AK Parti tarafında itiraz süreci devam ediyor. Seçim belirsizliği ve siyasi gelişmeler yurt içinde TL üzerinde baskı oluştururken, yurt dışında petrol fiyatlarındaki yükselişin etkisi hissediliyor. Analistler kurda 5,85 – 6,00 aralığının direnç, 5,74 – 5,69 aralığının ise destek seviyeleri olduğunu belirtiyor.

İran’dan petrol muafiyetinin kaldırılmasının Türk lirası için negatif olduğunu belirten Commerzbank, enflasyonun yeniden yükseleceğini öngördü.

ABD’nin Türkiye de dahil 8 ülkeye tanıdığı muafiyeti uzatmama kararını değerlendiren Commerzbank analistleri, bunun lira için iyi bir haber olmadığını belirtti. Bunun yanında petrol fiyatlarındaki yükselişin enflasyonu besleyeceğini yorumladı.

Genel olarak yılın ikinci yarısında enflasyonda istikrar bekledikleri fakat TL’deki gelişmelerin bunun gerçekleşmesine mani olduğu bildirildi. Kurum analistleri yaptıkları değerlendirmede liranın daha fazla değer kaybetmesi halinde enflasyonun %20’erin üzerinde kalacağını kaydetti.

Dolarda petrol hareketliliği izlenirken, piyasalar yarın yapılacak olan PPK kararından çıkacak faiz kararını bekliyor.

Dün 23 Nisan sebebiyle yurt içi piyasaları kapalıydı. Bugün de reel kesim güven endeksi ve sektörel güven endeksleri açıklandı. Ancak piyasaların yönünü değiştirecek en önemli gelişme yarınki PPK kararı olacak. Genel olarak beklenti politika faiz oranının %24 olan seviyede sabit tutulması yönünde.

Döviz Kurlarındaki Anlık Fiyat Değişimleri için Tıklayın

Fitch Ratings ise son yayımladığı raporda, TCMB’nin 2019 yılında politika faizinde 400 baz puanlık bir indirim yapacağını öngördü. Bankanın önümüzdeki aylarda yabancı fon girişi ihtiyacı ve yurt içi mudilere yönelik TL’yi cazip kılmak için politika faizini gevşetmesi gibi bir şansının olmadığı kaydedildi. TL’nin daha fazla zayıflamasını Merkez’in parasal gevşemeyi ertelemesi anlamına geldiği yorumlandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum