Yatırım yapmaya başla!

Türk Lirası, Erdoğan’ın Piyasaya Güven Veren Açıklamasıyla Dolar ve Euro Karşısında %3’ten Fazla Yükseldi

Sabah saatlerinde BDDK’nın swap adımıyla sert gerileyen döviz kurları, Cumhurbaşkanı’nın güven artırıcı sözleriyle kayıplarını genişletti.
Türk Lirası, Erdoğan’ın Piyasaya Güven Veren Açıklamasıyla Dolar ve Euro Karşısında %3’ten Fazla Yükseldi

Ak Parti grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ekonomiye dair önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ile Hazine ve Maliye Bakanı değişikliği hakkında da konuşan Erdoğan, Merkez Bankası’nın aldığı kararlarda ise yanında olacaklarını taahhüt etti.

Cumhurbaşkanlığı sistemi sayesinde zorlu süreçte ayakta kalmayı başardıklarını söyledi. Kabine değişikliği yapılacağına dair çıkan haberleri de yalanladı. Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarının ardından dolar ve Euro sert düşüş gösterdi.

Erdoğan, pandemi sürecinde ekonomiyi ayakta tutmak için gösterdikleri yoğun çabalarla, hasarı en aza indirdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan KonuşmasıBerat Albayrak‘ın sağlık sorunları nedeniyle vazifeden affını istediğini belirten Erdoğan yeni atanan Lütfi Elvan’a başarılar diledi. Fiyat, finansal ve makroekonomik istikrar olmak üzere üç temel ayak üzerinde inşa ettikleri ekonomide hedeflere ulaşacaklarını altını çizdi.

Bunun için uzun vadeli tasarruf planladıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı, önümüzdeki dönemde ülkenin risk primini düşürecek daha ciddi adımlar atılacağını açıkladı. Küresel gelişmeleri de takip ederek ülkemiz için en doğru olanı yapmaya çalıştıklarını ifade etti.

Türkiye’nin yatırım yapıldığında en fazla kazandıran ülkelerin başında geleceğini tüm dünyaya göstereceklerini söyleyen Erdoğan, sivil toplum kuruluşları olmak üzere ekonominin tüm taraflarıyla birlikte yakın işbirliği halinde olduklarını aktardı. Büyüme ve istihdam odaklı yeni bir seferberlik başlatıldığını müjdeledi.

Türkiye 5 Yıllık CDS Risk Primi
Kaynak: World Government Bonds

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı’nın politika araçlarını şeffaf, istikrarlı ve öngörülebilir şekilde kullanacağını, enflasyon hedeflerine ulaşacağını belirtti. En kısa sürede enflasyonu daha düşük seviyelere çekmeyi planladıklarını, böylelikle orta vadeli hedeflere kademeli bir şekilde ulaşacaklarını söyledi.

Alınan yeni kararlar kapsamında kamu gelir ve harcamalarının kalitesinin yükseltilmesi, mali piyasaların derinliğinin artırılması, yatırım ortamının iyileştirilmesi, kayıt dışı çalışmanın önlenmesi gibi reform hazırlıkları içinde olduklarını açıkladı.

Dolar ekonomi yönetiminden art arda gelen hamlelerin etkisiyle 7,87’ye kadar geriledi.
Dolar 7,87
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Bu sabah piyasalar açılmadan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) swap açıklaması geldi. Yapılan açıklamada yabancı bankalarla yapılan swap limitlerinin vadesine 7 gün kalan işlemler için %5, 30 gün kalanlar için %10 ve bir yıl kalanlar için %30 olarak artırıldığı bildirildi.

BDDK’nın aldığı bu hamle piyasalar açılır açılmaz doların düşmesini sağladı. Öğleden sonra Cumhurbaşkanının ekonomiye güven veren açıklamalarıyla birlikte, Türk lirası ABD doları karşısında kazancını genişletti.

Kur Erdoğan’ın konuşmaya başladığı dakikalarda 8 TL üzerinde seyrediyordu. Hemen ardından saat 14:45 sularında 7,87’ye kadar geriledi. Saat 15:16’da ise %2,61 ekside 7,94’ten işlem görüyor. 22 gelişmekte ülke parası arasında ise ABD doları karşısında en iyi performans gösteren oldu.

Euro kuru şu dakikalarda %2,98 ekside 9,34 liradan işlem görüyor.
Euro 9,27
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Gün içi kaybını %3’ün üzerine taşıyan Euro, 9,27’ye kadar indi. Türk lirası şu dakikalarda Euro karşısında %3,04 yükselişle, en çok değer kazanan gelişen ülke parası konumunda. Kur geçen hafta 10 liranın üstünü görmüştü.

Önce swap hamlesi, ardından Erdoğan’ın Merkez Bankası’nın her adımında yanında olduklarını söylemesi ve olumlu açıklamaları liranın majör para birimleri karşısında değer kazanmasını sağladı. Sterlin kuru ise şu sıralarda %2,61 ekside 10,50’den işlem görüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum