Yatırım yapmaya başla!

Türk Lirası 146 Ülke Arasında En Çok Değer Kaybeden İkinci Para Birimi Oldu

Bloomberg’in takip ettiği 146 ülke arasında en çok değer kaybeden 145. ülke parası olan Türk lirası, sene başından bu yana %11 oranında zayıfladı.
Türk Lirası 146 Ülke Arasında En Çok Değer Kaybeden İkinci Para Birimi Oldu

Türk lirası haftalardır sürdürdüğü sakin seyrini ABD’nin İran petrolünün ithalatında muafiyet hakkı tanıdığı sürenin 2 Mayıs’tan sonra uzatılmayacağını açıklaması ile dolar karşısında kayıplarını artırdı. Buna TCMB’nin rezerv endişesi ve PPK karar metninde değiştirdiği söylemleri de eklenince dolar 5,98’e kadar çıktı. Dün Nisan ayı ekonomik güven endeksi açıklandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak alınan tedbirlerin endeksi yükselttiğini açıkladı. Dolar bu gelişme sonrasında 5,92’ye inse de bu sabah yeniden yükselişle açıldı. Saat 09:42’de ise 5,9658 liradan işlem görüyor. Türk lirası dolar karşısındaki kırılganlığını artırırken, sene başından bu yana kayıplarını %11 seviyesine taşıdı.

Türk lirası 2019 yılının başından beri, 146 ülke arasında en fazla değer kaybeden 145. ülke para birimi oldu.

TL bu yıl %11 oranında değer kaybederek, Bloomberg tarafından takip edilen 146 ülke parası arasından sondan bir önceki sıraya yerleşti. En fazla değer kaybeden ise Arjantin pezosu oldu.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Baş Ekonomisti Robin Brooks, TL’deki kayıpların kısmen borca bağlı büyümenin kaygılarını yansıttığını söyledi. Türkiye’nin kredi etkisi göstergesine göre Rusya, Brezilya, Endonezya ve Kolombiya ile birlikte en fazla borca bağlı gelişen piyasalar arasında bulunduğunu dile getirdi.

Brooks, Türkiye’de artan kredilerin cari açığı sürdürülemez seviyelere getirdiğini bildirdi.

İki yıl önce küçük ve orta ölçekli işletmelere sağlanan kredilerdeki artışın cari açığı artırdığını ifade eden Brooks, 2018 yılının yaz aylarında görülen kur ataklarından sonra bu durumun daraldığını söyledi.

Döviz Kurlarındaki Değişimleri Görmek için Tıklayın

2019 yılında ise kredi akışlarının yurt içi bankaların kredilerini artırmaları sayesinde sağlandığını ve bunun da TL üzerinde baskı oluşturduğunu aktardı. Liranın seyrinde siyasi baskıların da etkili olduğunu dile getiren IIF Baş Ekonomisti, buna net örnek olarak geçen yaz ABD ile yaşanan rahip Brunson krizini gösterdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum