Paylaşım

Türk Lirası Dolardan Destek Buldu


 

Türk lirası son birkaç haftanın en çok değer kaybeden para birimi olmaktan kurtulamamıştı. Bu değer kayıplarını bu hafta, dolardaki düşüşle sonlandırdı ve en çok değer kazanan olmayı başardı. İşte detaylar…

Türk lirası hafta boyunca dolar karşısında % 4 oranında değer kazandı. Böylece son 4 yılın en büyük haftalık kazancını kaydetti. Amerikan doları karşısında 2015 yılının başından bu yana % 10 oranına yakın değer kaybeden Türk lirası, bu haftayı kazançla sonlandırmayı başardı. Bu hafta gösterdiği performansla birlikte tüm dünyadaki para birimleri arasında, dolara karşı en çok değer kazanan para birimi oldu.

Analistler Türk lirasında yaşanan yükselişi değerlendirdi ve Amerikan ekonomisinin ilk çeyrekte zayıflamasının etkileri konuşuldu. Dünyanın en büyük ekonomisinin ilk çeyrekte zayıflaması nedeniyle FED’in faiz artışını Eylül ayından önce yapamayacağı sinyalleri verildi. Bir diğer görüş ise olumlu seyrin, seçimlerin yaklaşması nedeniyle yaşanan fon girişine bağladı.

Dolar/TL, 2,70 seviyesine yakın bir noktadan haftaya başlangıç yapmıştı ve % 4 oranında düşüşle, 2,57 seviyelerine geldi. Kur, dün kapanışa göre % 0,5 oranında düşüş gösterdi ve 2,5779 seviyesinden haftayı sonlandırdı.

Türkiye piyasalarında yaşanan olumlu havanın seçimlerin yaklaşmasına bağlayan uzmanlar da var. Meydana gelen seviyeleri pozitif ayrışma olarak değil, yaşanan negatif ayrışmanın düzeltmesi olarak görüyorlar. Seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte sonuçlardan çıkacak siyasi istikrarın korunacağına inanılıyor. Bu nedenle de kısa vadeli yüksek fon girişinin etkili olacağı gözlemleniyor.

Son zamanlarda seçim belirsizliğinin yaşanması, yükselen petrol fiyatları, katılaşan gıda enflasyonu gibi sebeplerin, Dolar/TL kuru üzerinde olumsuz etki yarattığı dile getiriliyor. Bu nedenle de gelişmekte olan ülkelere kıyasla kurun olumsuz ayrıştığı söyleniyor. Amerika’da gelen verilerle faiz artışının Eylül sonrasına kalabileceği beklentilerinin artması ve enflasyon baskıları küresel düzeyde düşük seyretti. Bu nedenle de hali hazırda yükselerek cazip hale gelen gelişen ülke faizlerine karşı talebi artırdığı dile getiriliyor.

Uzmanlara göre dolar/TL kurunda ideal seviye 2,45 – 2,50 seviyeleri. Türk lirasının makroekonomik temellere uyumlu olarak bu seviyelerde olması gerekiyor. Ama FED’in sıkı para politikasına geçmesiyle birlikte oluşan dolar likiditesi baskının gelişen piyasaları etkilemeye devam edeceğini gösteriyor. Haziran ayında yukarı yönlü olan risklerin artacağı; ama seçim dönemi sonrasında bir miktar iyileşmenin geleceği tahmin ediliyor.

Borsa İstanbul da haftayı zirvede tamamladı. Türk lirası cinsinden % 4, dolar cinsinden % 8,8 değer kazandı. Tüm dünyada takip edilen 93 hisse senedi endeksi arasında en fazla yükselen endeks olmayı başardı.

BIST 100 endeksi günü 361,23 puanlık yükselişle 87.604,89 puandan tamamladı. 88 bin puanı test eden endeks % 0,41 oranında değer kazandı ve toplam işlem hacmi 3,8 milyar lira olarak gerçekleşti. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın gelecek hafta Para Politikası faiz kararını açıklaması bekleniyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın