Paylaşım

Türk Lirası Dolar Karşısındaki Kazanımlarını Dördüncü Güne Genişletti


 

Küresel çaplı gelişmelere bağlı olarak Türk Lirası, dolar karşısındaki kazanımlarını giderek genişletiyor. Dolar karşısındaki kazanımlarını dördüncü güne taşıyan TL’nin performansı ve Dolar/TL’de yaşanan gelişmeler haberimizde;

Geçtiğimiz hafta Japonya Merkez Bankası BOJ’un negatif faiz söylemlerinden güç bulan Türk Lirası, dolar karşısındaki değer kazanımlarını giderek genişletiyor. Çarşamba günü New York FED Başkanı William Dudley’in açıklamalarının ardından piyasalarda, FED’in kademeli faiz artışlarının erteleneceği söylentilerinin oluşmasıyla birlikte gelişen ülke para birimleri değer kazanmaya başlamıştı. Geçtiğimiz hafta değer kazanmaya başlayan Türk Lirası bu hafta da Dudley’in açıklamalarından güç aldı ve dolar karşısındaki değerini giderek arttırdı. Ayrıca Piyasaların FED’in kademeli faiz kararlarını erteleyeceği söylentileriyle dolar, küresel çapta da büyük oranda değer kayıpları yaşıyor. Doların küresel çaplı düşüşünün yurt içi piyasalara yansımaları haberimizi buradan inceleyebilirsiniz. Uzmanlar ise TL’nin bu başarısının yurt içi kaynaklı olmadığını belirterek, küresel çaplı değer kayıplarından kaynaklı olduğunu ifade ediyorlar.

Dolar/TL paritesi, geçtiğimiz gün yaşadığı hareketlenme sonucunda gün içerisinde 2,8896 seviyelerine kadar gerilemiş ve yeni yılda ilk kez bu seviyelere düşmüştü. Günü ise 2,9136 seviyesinden kapatmıştı. Haftanın son işlem gününe ise 2,9136 seviyesinden başlangıç gerçekleştiren Dolar/TL, gün içerisinde dalgalı bir seyir izledi. Yaşadığı değer kayıpları sonrası Dolar/TL gün içinde 2,9010 seviyelerine kadar geriledi. Şu saatlerde Dolar/TL 2,9021 seviyesinde seyrini sürdürüyor.

“Enflasyon çift haneye giderken TL’nin o kadar iyi performans göstermesini beklememek lazım,”

HSBC Hazine Grup Başkanı Fatih Keresteci, TL’nin dolar karşısındaki değer kazanımlarını bugüne genişletmesiyle ilgili olarak görüş bildirdi. Keresteci, Türk Lirası’nın son dört gün içerisinde önemli ölçüde değer kazandığını belirterek, gelişen piyasalar sepetine göre TL’nin performansının çok yüksek olmadığını savundu. Açıklamasının devamında ise Keresteci; Türkiye’de enflasyonun çift hanelere gittiği süreçte, TL’nin daha iyi bir performans göstermesinin beklenmemesi gerektiğini söyledi. Piyasa oyuncularının merkez bankasının faiz koridorunun üst kısmını aşağı çekme şeklinde bir eğilimin oluşabileceğini düşündüğünden, kurun çok fazla aşağı yönlü hareket etmediğini belirten Keresteci; Türkiye’de cari işlemlerin açığı azaltması durumunda bile bankacılık dışı kesimin 175 milyar dolarlık bir açık döviz pozisyonuna sahip olduğunu ifade etti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın