Yatırım yapmaya başla!

Türk Lirası Devlet Tahvillerindeki Düşüşle Zayıfladı

Lira bir hafta içinde MSCI gelişmekte olan ülkeler para birimi endeksinde en çok değer kaybeden para birimi olurken, faiz artırımı beklentileri güçleniyor. İşte detaylar;
Türk Lirası Devlet Tahvillerindeki Düşüşle Zayıfladı

Gayrisafi yurt içi hasıla, ikinci çeyrekte yıllık yüzde 5,2 artış göstererek önceki üç ayda revize edilmiş yüzde 7,3 seviyesinden geriledi ve ilk çeyrekte ilk defa dolar karşısında değer kaybetti. Türk Lirası bu yıl değerinin yüzde 40’nı kaybetti.

Politika yapıcıların Perşembe günü buluştuklarında sıkılaştırma döngüsünü uzatması beklenirken, ekonominin görüntüsü acımasız.

Politika Yapıcılar Bekleniyor

Parasal otorite, Nisan ayından bugüne finansman maliyetlerini 650 baz puan artırdı ancak piyasalarda daha etkili hamleler yapmak için baskı altında kalıyor. Bu yılın başlarında gerçekleşen büyüme, güçlü dolar ve yatırımcının kırılgan duyarlılığına maruz kalan yerel varlıklar ülkenin ikiz açıklarını artırdı.

Türkiye’nin hızlı gerçekleşen GSYİH büyümesi, ilerde yaşanacak yavaşlamalara işaret ediyor.

Türkiye GSYİH Yavaşlamaya İşaret Ediyor

Tüm göstergeler, lira krizinin tamamen farklı bir seviyeye çıkmasından sonra Temmuz ve Ağustos ayından bu yana durma noktasına geldiğine işaret ediyor. Commerzbank analistleri gayrisafi yurt içi hasıla raporundan önce bir araştırma notunda beklentinin sadece kapsamlı bir politika ile değişebileceği ve yönetilebileceğini, bu sayede de liranın istikrara kavuşacağını belirtmişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, tüketim ve yatırım büyümesindeki yavaşlamayı ihracat ve turizm gelirlerindeki büyümenin dengelediğini belirtti.

Berat Albayrak Büyüme Yorumu

Bloomberg anketindeki tahmine göre merkez bankası bir hafta vadeli repo faiz oranını 300 puan artıracak. Geçtiğimiz hafta, enflasyonun yüzde 18 ile 15 yılın en yüksek seviyesine çıkmasıyla daha yüksek oranlar beklentiler dahilinde.

Dolar kurunun 6,4969 gerilemesi İstanbul’da Greenback yani ABD doları kazanımlarını geri çevirirken, MSCI EM endeksi yüzde 0,3 azaldı. Geçen hafta Türkiye’nin 10 yıllık devlet tahvillerinin getirisi 221 baz puan düştükten sonra 20 bp yükselerek 19,75 seviyesine geldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum