Yatırım yapmaya başla!

Türk Lirası Değerinin Altında Gezerken, Dolar Kuru 6,44’e İndi

Uzmanlardan TL'nin gerçek değerini göstermediği yorumları gelmeye devam ederken, kur 6,45 liranın altına geriledi. İşte dolar kurundan detaylar;
Türk Lirası Değerinin Altında Gezerken, Dolar Kuru 6,44’e İndi

Türk lirasının 2018 yılının neredeyse başından beri değerinin altında seyrettiği birçok uzman tarafından dile getirildi. ABD ile gerilen ipler nedeniyle bu değer kaybı artarken, dolar kuru 7 liranın üzerini gördü. 7,20’lere kadar çıkan zirve sonrasında gelen müdahalelerle bir süre 6 liranın altına inilse de 6,40 – 6,50 bandı hakim oldu.

Dolar kuru Asya piyasalarında 6,4475 lirayı gördükten sonra yerel piyasada erken işlemlerde 6,4225 liraya indi.

Dolar 6,4225 Liraya İndi

Türkiye saati ile 08:00’de 6,4255 liradan işlem gören dolar kuru, saat 09:00’da 6,4410 lirayı gördü. Şu dakikalarda ise yüzde 0,15 oranında artı yöndeki değişimle 6,4448 liradan alıcı buluyor. 6,45 liranın altındaki seyrini uzun süre koruyamayacağı düşünülse de yarınki TCMB toplantısı ile ABD’den gelecek veriler bekleniyor.

Dolar Kurundaki Son Dalgalanmalara Göz Atmak için Tıklayın!

TL’de değer kazanımı için yarın TCMB’nin piyasaların önünde gidecek bir adım atması gerektiği söyleniyor.

TCMB Piyasa Önünde Karar Almalı

QNB Finansinvest Yatırım Danışmanlığı Birim Yöneticisi Tolga Kudaloğlu‘nun Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada, Merkez Bankası’nın piyasanın önünde giden bir adım atması gerektiği ve bunun TL’deki değer kazanımı için önemli olduğu vurgulandı.

Kudaloğlu, “Biz kurum olarak 525 baz puanlık bir faiz artışı öngörüyoruz. Piyasa beklentisinin biraz üzerinde. Önümüzdeki dönemdeki enflasyon beklentilerini göz önüne alınca yüzde 20’lerin üzerine çıkacak bir enflasyon göreceğiz. Gösterge tahvil faizi yüzde 25 civarında, dolayısıyla piyasadaki faiz oranlarının bizim beklediğimiz politika faizi oranı çerçevesinde şekillendiğini görüyoruz. Bunun altında atılacak bir adım TL’ye kalıcı olarak değer kazandırmaz,” dedi.

Yabancı uzmanlar ise Türk lirasının değerinin önemli ölçüde altında bulunduğunu söylemeye devam ediyorlar.

TL Gerçek Değerinin Altında

DuPont Capital Fon Yöneticisi Erik Zipf, Türk hisse senetlerinde alım yaptıklarını ifade etti ve TL için görüşünü belirtti. Bu görüşünde, liranın gerçek değerinin çok altında fiyatlandığını dile getirdi. Gelişen piyasalar varlıklarında küresel ticaret endişeleri ve güçlü dolar kaynaklı sert satışlar nedeniyle Türkiye ve Güney Kore hisselerinde alım yaptıklarını ifade etti.

430 milyon dolarlık fonun yönetimini gerçekleştiren Zipf, Türk hisselerinin finans krizi seviyesinde olduğunu belirtti.

Türk Hisseleri Finansal Kriz Düzeyinde

Borsa İstanbul 100 Endeksi’nin 2018 yılının başından bu yana sergilediği hareketler incelendiği zaman yüzde 20 oranında düştüğü ve defter değerine yaklaştığı görülüyor. Aynı zamanda 2009 yılından beri en ucuz seviyelerde bulunuyor. Türk lirası ise tüm zamanların en düşüğüne yakın bir seyir izliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum