Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk Lirasının Değeri Mart’ta TÜFE Bazında 2,44 Puan Azaldı

TCMB tarafından açıklanan reel efektif döviz kuru endekslerine göre, Türk lirası Mart ayında 2,44 puanlık değer kaybetti.
Türk Lirasının Değeri Mart’ta TÜFE Bazında 2,44 Puan Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mart 2020 dönemine ait reel efektif döviz kuru endekslerini açıkladı. Nominal efektif döviz kurundaki (NEK) nispi fiyat etkilerinin arındırılmasıyla elde edilen reel efektif döviz kuru endeksi bu dönemde düşüş gösterdi.

Endeksin artması Türk lirasının reel olarak değer kazanmasını, düşmesi ise değer kaybetmesini veya bir başka değişle Türk mallarının yabancı mallar cinsinden fiyatının artmasını ifade ediyor. Hesaplamalar 45 ülkenin ticaret verileri kullanılarak yapılırken, her bir dönem için ayrı ayrı değerlendirmeye alınıyor.

Reel efektif döviz kuru endeksi Mart’ta TÜFE bazında 2,26 puan azalarak 72,87’ye geriledi.

Reel Efektif Döviz KuruBu değer Şubat ayında 75,13 olarak açıklanmıştı. Yİ-ÜFE bazında 2,23 puan azalan endeks 81,01’den 78,78’e indi. Böylelikle Türk lirasının değeri Mart ayında, 2019’un aynı dönemine kıyasla TÜFE bazında 2,44 puan, Yİ-ÜFE bazında ise 2,74 puan azalmış oldu.

Merkez Bankası tarafından hesaplanan reel efektif döviz kuru endeksler, Türkiye’nin fiyat düzeyinin dış ticaret yaptığımız ülkelerin fiyat düzeylerine oranının ağırlıklı geometrik ortalaması alınarak hesaplanıyor.

Türk lirası ABD doları karşısında hızla değer kaybederken, kur haftanın ilk işlem günü 6,79’a ulaştı.

Dolar 6,79'a YükseldiPiyasalarda koronavirüs salgınına dair endişeler sürerken, dolar da tıpkı altın gibi kendine pay çıkarıyor. ABD Başkanı Trump’n salgın hastalığın ülkesindeki durumuna ilişkin iyimser yorum yapması da doları destekleyen bir başka faktör oldu.

Türk lirası karşısında sert yükselerek, 6,79’a tırmandı. Saat 15:50 itibarıyla 6,77’den işlem gören kur için yeni direnç seviyeleri 6,8033 – 6,8336, destek seviyeleri ise 6,7292 – 6,6856 olarak belirlendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu