Yatırım yapmaya başla!

Türk Lirasındaki Değer Artışıyla Pek Çok Yabancı Kurumdan “Al” Önerisi Geliyor!

Son zamanlarda değer artışıyla gündeme gelen Türk lirası, yabancı kurumların ilgi odağı haline geldi. Bu kapsamda TL alımı önerildi.
Türk Lirasındaki Değer Artışıyla Pek Çok Yabancı Kurumdan “Al” Önerisi Geliyor!

Dünkü işlemlerde bir süredir sergilediği güçlü duruşunu bozmadan koruyabilen TL’de bir süredir değer artışı söz konusuydu. Dolar/TL kuru ise yine dünkü işlemlerde 5.50 altına kadar düşmüştü.

Çin’de yuan gerilimi hala devam ederken, USD/CNH paritesindeki durumdan kötü etkilenmeyen tek para birimi Türk lirası oldu. Bu sabah Çin Merkez Bankası günlük referans yuan kurunu 11 yılın ardından ilk kez 7’nin üzerinde belirlemişti. Ayrıca doların yanında diğer para birimleri de TL karşısında değer kaybetti.

Dolar/TL bu hafta başından beri düşüş eğilimi göstererek, ortalama 5.5580’lerden 5.47 seviyelerini test etmişti. Türk lirası TCMB’nin 25 Temmuz’daki 425 baz puanlık faiz indiriminden bu yana dolara karşı %3.94’lük artışla en fazla değer kazanan gelişen piyasa parası konumuna geçti.

Türk lirasında son dönemde görülen değer artışı, bazı yabancı kurumları “TL alma” tavsiyesine yönlendirdi.

Bazı Yabancı Kurumlar TL Alma Tavsiyesine YöneldiLondra’daki CitiGroup stratejisti Luis Costa, döviz kurunun bir sonraki hareketinin yüksek ihtimalle Euro’da düşüş olacağını öngördü. Ayrıca Fed’den beklenen genişleme adımlarının yüksek miktarlarda faiz ödeyen paralara destek sağlayacağını açıkladı.

Costa ayrıca, şu an için TL’ye sağlanan bireysel girişlerin para birimini destekleyeceğini düşündüğünü dile getirdi. CitiGroup ayrıca üç ay vadeli Euro/TL forward kontratlarında 5.85 hedefi ile kısa pozisyon önerdi.

Avrupa’nın temel finans firmalarından biri olan Societe Generale’in gelişen piyasalar stratejisti Phoneix Kalen ise Türkiye’nin küresel faiz ve dengelenen ekonomiden yarar göreceğini savunuyor.

SocGen'e Göre Türkiye Yarar GörecekABD ve Çin arasında devam eden ticaret savaşının Türkiye’yi sınırlı ölçüde etkilediğini iddia eden Kalen, ABD’nin Türkiye’ye uygulayacağı muhtemel yaptırım risklerinin de azaldığını belirtti. SocGen ayrıca dolar/TL kuru için de kısa pozisyon tavsiyesinde bulundu.

4.7026 hedefiyle kısa pozisyon önerildiğini söyleyen banka, 5.8091 emriyle ise zararı durdur emri verildiğini ifade etti. Bankanın yayımladığı raporda, jeopolitik risklerin ve Merkez Bankası’nın bağımsızlığına yönelik endişelerin dengelemesi için yüksek faizden faydalanılabileceği ifadesine yer verildi. SocGen’e göre enflasyon rakamlarındaki iyileşme, sert faiz indirimlerine rağmen Türk varlıklarına yatırım yapma eğilimini artırıyor.

SocGen’in TL/rand kurunda ise 3.2428 hedef seviyeyi işaret ederken, 2.4924 ise zararı durdur emri seviyesini gösteriyor. Diğer taraftan Almanya merkezli Deutsche Bank, geçtiğimiz hafta ABD’nin Rusya’ya değişik yaptırımlar bildirmesiyle birlikte “doları satıp ruble almayı” önermişti.

Şimdi ise bu tavsiyesinden caydığını açıklayan banka, TL’de boğa tutumunu devam ettirdiklerini açıkladı. Ayrıca TL/randta yükseliş için uygun alanın olduğuna vurgu yaptı. Deutsche Bank tüm bu etkilerle TL alıp rand satma taviyesinin 2.70’ten 2.80’e çıkardığını bildirdi. Bunun yanında zarar kes seviyesinin ise mevcut rakam 2.40’tan 2.55’e yükseltti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum