Yatırım yapmaya başla!

TL’yi Baskılayan Nedenler Ele Alınırken Düşüşün Devam Etmesi Öngörülüyor

Ekonomistler TL’nin dolar karşısında hızla süren değer kaybının altında yatan etkenleri değerlendirdi. Nomura analisti ise bu durumun bir süre daha devam edeceğini yorumladı.
TL’yi Baskılayan Nedenler Ele Alınırken Düşüşün Devam Etmesi Öngörülüyor

Dolar kuru Kasım ayı TÜFE ve ÜFE verilerinin açıklanmasından sonra başlattığı yükselişini sürdürüyor. Salı günü %3’e yakın artarak 5,4573 liraya kadar tırmanan kur, bu sabah açılışı 5,38’den yaptı.

Uzmanlar Türk lirasının gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışmasının sebeplerini değerlendirirken, Nomura analistleri liradaki düşük seyrin bir süre daha devam edeceğini düşünüyor.

Enflasyon rakamlarının iyi gelmesine rağmen Türk lirasının değer kaybetmesinin altında yatan ilk neden petrol fiyatlarındaki sıçrama oldu.

Hafta sonu Arjantin’de yapılan G20 Liderler Zirvesi’nde bir araya gelen ABD ve Çin devlet başkanları bir süredir devam eden ticaret savaşlarına ara verme kararı aldığını duyurdu. 3 ay boyunca ek gümrük tarifesinin uygulanmayacağının bildirilmesinden sonra petrol fiyatları bir anda yükseldi.

Türkiye enerjiyi dışarıdan alan bir ülke olduğu için petrol fiyatlarındaki artış direkt liraya değer kaybı olarak yansıdı. Dolar/TL saat 09:25 itibarıyla 5,3994, Euro/TL ise 6,1169’dan işlem görüyor.

Lira üzerinde baskı yaratan bir diğer etken ise enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde gerileme kaydetmesi ile doğan faiz indirimi söylentileri oldu.

Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapma ihtimalini tartışan ekonomistler, bu durumun göz ardı edilmemesi gerektiğini, fakat 2019 yılının ortalarına doğru bir indirim beklediğini belirtti. Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapabileceği endişesi dolar kurunu yukarı taşıdı.

Nomura International Plc Stratejisti Henrik Gullberg, TCMB’nin gelecek hafta yapacağı toplantıda en azından daha güvercin bir ton benimsenmesi ve kurun düşük performansını bir süre daha sürdürme ihtimali olduğunu dile getirdi.

Bankanın enflasyonda aşağı yönlü bir gidişat olana kadar politikanın değişmeyeceği şeklindeki mevcut duruşunu yinelemesi veya daha güvercin bir duruş sergilemesiyle birlikte kurda yukarı yönlü hareketin hızlanabileceği yorumunu yaptı.

Bankacıların yaptığı değerlendirmeye göre ise TL mevduatlarına üç aylığına sağlanan vergi indiriminin yarattığı cazibenin sona ermiş olması lirayı baskıladı.

TL’deki değer kaybına yol açan üçüncü neden mevduata vergi indiriminin sona ermesi olarak gösterilirken, piyasada ana belirleyici olarak ilk iki etkenin daha net bir şekilde göze çarptığı ifade edildi. 31 Ağustos’ta TL hesaplarından alınan stopaj düşürülüp, bir yıldan uzun vadede sıfıra indirilmişti. Söz konusu uygulama üç ay sürüp, Aralık ayının başında sona erdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum