Yatırım yapmaya başla!

Türk Lirası 2016 Üçüncü Çeyrek Büyüme Verisiyle Düşüyor

2016 Türkiye üçüncü çeyrek verisi, beklentileri karşılayamadı ve Türk lirası, dolar karşısında değer kaybetmeye başladı. İşte Türk lirasındaki son gelişmeler;
Türk Lirası 2016 Üçüncü Çeyrek Büyüme Verisiyle Düşüyor

Türk lirası, Cumartesi akşam İstanbul’da gerçekleşen bombalı saldırı sonrasında ilk işlem gününde % 1 değer kaybetti. Dolar karşısında 3,5131 seviyesine kadar geriledi ve düşüşünü üçüncü güne taşıdı. Bugün açıklanan Türkiye üçüncü çeyrek büyüme verisiyle Türk lirası düşüşünü hızlandırdı.

Terör saldırısı sonrasında dolar/TL kuru yükselmeye başladı ve beklentileri karşılayamayan büyüme verisinin ardından 3,54 seviyelerini gördü. 2 Aralık tarihinde ise 3,5935 lira ile tarihinin en yüksek seviyelerini kaydetmişti. Geçen hafta ise kurda görülen gerilemeler, 3,43 lira seviyelerine kadar yaşanmıştı.

Türkiye 2016 yılının üçüncü çeyrek büyüme verisi, 2015 yılının aynı dönemine göre % 1,8 oranında küçülmeye işaret etti. % 0,3 oranındaki büyüme beklentisi de karşılanamadı. Cari işlemler dengesi verisine göre de Türkiye Ekim ayında 1,68 milyar dolar cari açık verdi. Düzenlenen anketlere katılan uzmanların beklentisi ise 1,70 milyar dolar cari açık gerçekleşeceği yönündeydi.

2016 yılının ikinci çeyreğine göre % 3,1 oranında büyüme kaydedildi. Böylece küresel finans krizinin hemen ardından 2009 yılının üçüncü çeyreğinden bu yana ilk defa küçülme kaydetmiş oldu. TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre; 2015 yılında kişi başına gelir, 11 bin 14 dolar oldu.

2016 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) verileri de açıklandı. Ulusal hesaplar konusunda Avrupa Birliği yönetmeliklerine yani ESA 2010‘a uygun olarak revizyon çalışmaları yapıldı. Böylece dönemsel GSYİH, ESA 2010’a uygun olarak üretim, harcama ve gelir yöntemiyle hesaplanmış oldu. Bu çalışmaya göre GSYİH tahmini, zincirlenmiş hacim endeksi olarak; 2016 yılının üçüncü çeyreğinde, 2015 yılının aynı çeyreğine göre % 1,8 azalmaya işaret etti.

Üretim yöntemiyle GSYİH tahmini ise aynı dönemde cari fiyatlarla 655 milyar 400 milyon lira olarak hesap edildi. Tarım sektörünün toplam katma değeri ise 2016 yılının üçüncü çeyreğinde 2015 yılının aynı dönemine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak % 7,7 oranında azaldı. Sanayi sektörünün toplam katma değeri, % 1,4 oranında düşerken; hizmetler sektörünün toplam katma değeri, % 8,4 oranında geriledi. İnşaat sektörünün toplam katma değeri de % 1,4 oranında artış gösterdi.

Singapur’da bulunan Oanda Corp. Kıdemli Traderı Stephen Innes, Türk lirasının riske karşı son derece duyarlı olduğunu kaydetti ve siyasi risklerin hızlanmasıyla değer kayıplarının süreceğini dile getirdi. Innes, gelişen piyasaların kısa vadede, ABD faizinin yönü konusunda görüşlerinin güçlenmesiyle sıkıntı çekmeye devam edeceğini ön görüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum