Yatırım yapmaya başla!

Türk Lirası’ndaki Hareket CDS’in Risk Seyrini Teyit Ederken, TCMB Ne Diyor?

Türk lirasında gözlenen dalgalanmaya 5 yıllık Türkiye CDS'inin değişimleri ve TCMB tavrına dair detaylar ile bakış.
Türk Lirası’ndaki Hareket CDS’in Risk Seyrini Teyit Ederken, TCMB Ne Diyor?

ABD Dolar Endeksi’nde (DXY) Mart ayı performansı yılın tepe noktasının kaydedilmesine neden oldu. ABD’nin ticaret hacmi en yüksek altı ülke para birimine karşı ABD dolarını değerlendiren endeks 97,61 seviyesini kaydetti. Geçtiğimiz performansta 97,16 tepesinden geri çekilen endeks 95,96 noktasına gerilemişti. Bu banttan tekrar atak yapan grafikler tepe noktayı yukarı yönde güncelledi. 

Günlük bazlı 50 günlük hareketli ortalama seviyesinin 96,57 seviyesinde karşımıza çıktığı DXY’de bu nokta olası bir pivot olarak ele alınabilecek düzeydeydi. Endeksin 25 Mart günü haftanın ilk ticaretindeki günlük hareket marjları 96,50 ile 96,68 olarak kaydedildi.

Düşüş eğiliminde bulunan endeks olası pivotunun altındaki performansı ile 96,35 puanda karşımıza çıkan 100 günlük hareketli ortalamasını işaret ediyor. 100 ve 200 günlük ortalamar destek olarak ele alınabilir. (200 günlük hareketli ortalama günlük bazda 95,65 olarak görülmekte.)

USD ve EUR’a Karşı TL’nin Seyri!

USD ve EUR TL Karşısında Değer Kaybediyor!Türk lirası Mart ayı TCMB toplantısının ardından seyrini bozmuştu. Toplantının ardından politika faizinde değişikliğe gidilmemesi, TL’de baskı yaratan faizlerin düşürülmesi beklentisini azaltmıştı. 5,38 seviyelerinde hareketli olan USD/TRY’de 5,36 seviyelerine çekilmeler, toplantı arkası açıklamalar ile gözlenmişti. Düşüşün artacağı beklentisini destekleyen bu hafif hareket havada kaldı.

5,38 TL seviyesine tekrar yükselen kur 5,40 bandını aştı. 5,42 5,45 derken katı primlenmelerin görülmesi ile 5,70 bandına tırmanan değişimin ardından 5,64 seviyesinde anlık ticaret gerçekleşmekte. Günlük bazda değişimini %2.02 değer kaybederek devam ettiren USD/TRY paritesinde 5,70 psikolojisinin üzerindeki performansın devam edip etmeyeceği önemle takip edilmekte. EUR/TRY’de Dolar paritesine paralel geri çekilme gösteriyor ve değişimini -%2.00 seviyesinde gerçekleştirirken 6,39 TL’den ticaret gerçekleşiyor.

Türk Lirasına Ne Oldu?

TL'ye Ne Oldu, CDS Marjı Ne Diyor?Türk lirasında gözlenen performans özellikle ülkenin politik gündeminden etkilenmişti. TL’nin Dolar karşısında sergilediği değer kaybına baktığımıza seçim, S-400 gündemi ile ABD ve Türkiye ilişkilerinde olası bozulmalar, dünya genelindeki ekonomik olumsuzlukları ele alınmıştık.

Geçtiğimiz hafta TCMB’nin (haftalık bazda) yayınladığı istatistiklere baktığımızda özellikle hanehalkı tarafında rekor seviyelere ulaşan döviz talebi, TCMB brüt döviz rezervlerinde kaydedilen azalma ve ABD Başkan’ı Donald Trump açıklamalarına karşılık Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sert tepkisi yeni gündem oluşmasına dair risk çanlarını çaldırdı.

4-8 Mart haftasında TCMB’nin toplam rezervleri 96 milyar 963 milyon $ idi, 11-15 Mart haftasında ise 94 milyar 493 milyon $’a gerileme gözlendi. Yaklaşık olarak 2 milyar dolarlık bir azalmanın gözlendi. 25 Mart ile başlayan haftada %4 civarında değişim gösteren kura bakıldığında 2018 yılının Ağustos ayındaki sert hareketin ardından gözlenen en dikkat çekici hareket oldu. TCMB “Finansal piyasalarda yaşanan gelişmelerin dikkate alındığını ve 1 haftalık vadeli repo ihalelerine kısa süreliğine ara verilmiştir.” açıklamasını yaptı.

5 yıllık Türkiye CDS’ine baktığımızda haftalık bazda %25.68’lik bir negatif değişim gözlendi. Aylık farkta yine negatif tarafta kalan hareketlenmede %23.25 artan sigorta risk primi, 6 aylık periyotta pozitif tarafta kalmayı başardı. %5.05’lik çekilmesi ile pozitif bir görünümde kalan 6 aylık farkın ardından anlık 5 yıllık CDS 380,65’ten fiyatlanmakta. Artan prim riskin boyutunda ciddi bir yükseliş gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum